Sürekli işgöremezlik gelirinin bağlanması

■  SORU: Yüzde 57 iş göremezlik raporum var. Gelirin bağlanabilmesi için ne yapmam gerekir? İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meydana gelen hastalık veya engellilik hali nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu...

■  SORU: Yüzde 57 iş göremezlik raporum var. Gelirin bağlanabilmesi için ne yapmam gerekir?

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meydana gelen hastalık veya engellilik hali nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından meslekte kazanma gücü en az yüzde 10 oranında azaldığı tespit edilen sigortalı sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır.
Sürekli iş göremezlik durumunun belirlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu’na varsa ilk işe giriş sağlık raporu, iş kazası ve meslek hastalığı bildirim belgesi, olayın yasal düzenlemeye göre iş kazası olup olmadığı veya sigortalının meslek hastalığına yakalandığı işyerine ait çalışma şartlarını net olarak belirten soruşturma raporu ve tutanaklar ile mahkemelerce iş kazası veya meslek hastalığı olduğunun kabul edildiğine dair belgeler, çalışır veya çalışamaz raporu, geçici iş göremezlik ödeneği belgesi, iş kazasından sonra veya meslek hastalığının tedavisi için başvurulan hastanelerden alınan epikrizler ile tedavi tamamlandıktan sonra sigortalının son durumunu gösterir sağlık kurulu raporu ve dayanağı tüm belgeler gönderilir.
Meslekte kazanma gücünün en az yüzde 10 oranında azaldığı tespit edilen sigortalı, örneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tahsis dilekçesini Kuruma göndererek sürekli iş göremezlik geliri için başvuruda bulunur.

Sorularınızı calismahayati@aydinlikgazete.com adresine gönderebilirsiniz.

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 74 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 45 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 78 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 34 Okunma Kimler 4/C sigortalısı sayılır? 06 Mart 2019 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar