Evlilik ve kıdem tazminatı

| 01.08.2017 işe giriş tarihim. 15.07.2018’de evleneceğim için işten ayrılmayı düşünüyorum, 2018 Temmuz ayının sonunda çıksam tazminat alabiliyor muyum yine? Brüt ücretim 2.029,50 TL. Kıdem...

| 01.08.2017 işe giriş tarihim. 15.07.2018’de evleneceğim için işten ayrılmayı düşünüyorum, 2018 Temmuz ayının sonunda çıksam tazminat alabiliyor muyum yine? Brüt ücretim 2.029,50 TL. Kıdem tazminatım ne kadar olur?

Evlilik nedeniyle de olsa kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az 1 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Ayrıca evlenen kimse kıdem tazminatı alarak iş sözleşmesini sona erdirmek istiyorsa, fesih bildirimini evlilik tarihinden itibaren bir sene içinde yapması şarttır. Okurumuzun işyerindeki bir senelik kıdemi 01.08.2018’de dolacaktır. Bu durumda evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirdiğini 02.08.2018-15.07.2019 tarihleri arasında işverene bildirerek kıdem tazminatına hak kazanması mümkün olur. (1475 sayılı İş Kanunu madde 14/1)

Kıdem tazminatı hesabının her yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücrete karşılık geldiğini, bir seneden artan süreler için de oranlı olarak hesaplama yapılabileceğini daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Öte yandan sağlıklı bir hesaplama yapılabilmesi için işçiye sürekli yapılan maddi yardımlar olup olmadığını da bilmek gerekir. Bu tür hesaplama konuları için mutlaka bir uzmana danışılması önemlidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 20 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 26 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 37 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 16 Okunma Kimler 4/C sigortalısı sayılır? 06 Mart 2019 | 31 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar