Emekli olunan işyerinde çalışmayı sürdürmek ve kıdem tazminatı

- Emekliliğe ayrıldıktan sonra aynı yerde çalışmaya devam edenler de kıdem tazminatı alabilmek için beş yıl içinde mi işverenden talepte bulunmalıdır? Okurumuzun sorusu pek açık değil. Bu...

- Emekliliğe ayrıldıktan sonra aynı yerde çalışmaya devam edenler de kıdem tazminatı alabilmek için beş yıl içinde mi işverenden talepte bulunmalıdır?
Okurumuzun sorusu pek açık değil. Bu nedenle varsayımlardan hareket etmek gerek.
Bilindiği gibi işçinin iş sözleşmesinin bağlı bulunduğu kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik ya da malulluk aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla feshedilmesi halinde kıdem tazminatı alacağı doğar. Burada fesih işçi tarafından gerçekleştirilebileceği gibi işveren tarafından da gerçekleştirilebilir.
Ancak okurumuz emekli olmasına rağmen iş sözleşmesini feshetmemiş olabilir. Zira tek başına emekli olunması, iş sözleşmesinin sona erdirilmesi için yeterli değildir. İşçinin ayrıca bu nedenle sözleşmeyi feshettiğini işverene bildirmesi gerekir. Yani; emekli olan işçinin iş sözleşmesinin sona ermesi işçinin (ve işverenin) fesih iradesine bağlıdır. Taraflar, dilerse, sözleşmeyi sürdürebilir. 
Okurumuz, yaşlılık aylığı almak amacıyla iş sözleşmesini sona erdirmiş ve sonra aynı işyerinde yeniden çalışmaya başlamışsa sona erdirilen sözleşmeye ilişkin zamanaşımı, fesih tarihindeki zamanaşımı hükümlerine tabi olacaktır. Aynı durum, yeni sözleşme için de söz konusu olacaktır.
Fesih tarihi, kıdem tazminatı zamanaşımı süresini belirlememizi sağlar. Bu hususta 4857 sayılı İş Kanunu Geçici 8’inci maddesinin incelenmesini ve bir uzmana başvurulmasını tüm okurlarımıza öneririm.

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 43 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 36 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 45 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 23 Okunma Kimler 4/C sigortalısı sayılır? 06 Mart 2019 | 34 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar