ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gece vardiyasında tek başına çalışan işçi

- Gece vardiyalarında aylardır tek çalışıyorum .

Didem Okur
Didem Okur Aydınlık Gazetesi
14 Eylül 2018 | 2.7 K

- Gece vardiyalarında aylardır tek çalışıyorum. İşyeri çok tenha, başıma herhangi bir olay gelse ya da ani bir sağlık sorunu yaşasam sabah 07.00’de nöbet değişimine kadar kimsenin haberi olmaz. Çünkü kendi telefonumuzdan başka amirler ile iletişim kurabileceğimiz hiçbir alet yok. İşyeri kadromuzun 7 kişi olması gerekmekteyken biz 4 kişi olarak her vardiya tek çalışıyoruz. Gece vardiyasında tek çalışılması konusunda bir yasak var mıdır?
Mevzuatımızda işçilerin vardiyalarda tek başına çalışmasını açıkça yasaklayan bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak konuyu sağlık ve güvenlik boyutu ile değerlendirdiğimizde, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulama alanına gireceğini söyleyebiliriz.
6331 sayılı kanun uyarınca işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Dördüncü maddede işverenin bu konudaki yükümlülükleri sıralanmıştır. Örneğin işveren, risk değerlendirmesi yapmak/yaptırmak ve mesleki risklerin önlenmesi için çalışma yapmak; çalışana görev verirken çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu dikkate almak zorundadır.
İş sağlığı ve güvenliği konularındaki görüşlerini işçiler bizzat dile getirebileceği gibi çalışan temsilcisi veya işyeri yetkili sendika temsilcisi kanalıyla da işverene iletebilir. 
İşveren, mesleki risklerin önlenmesi çalışması yapmazsa, iş sağlığı ve güvenliği için alınan önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını izlemez, denetlemez ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlamazsa ve risk değerlendirmesi yapmazsa, idari para cezasına çarptırılır. ...

Devamını Oku