ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Evlilik nedeniyle fesih ve ihbar tazminatı

Didem Okur
Didem Okur Aydınlık Gazetesi
13 Temmuz 2018 | 49

31.05.2013 yılında işe başladım. 06.08.2017 tarihinde evlendim. 03.08.2018 tarihinde evlilik nedeni ile istifa etmek istiyorum. İşyerinde 370-TL. aylık yemek kartı veriliyor. Ne kadar tazminat alabilirim? Haklarım nelerdir? İstifa ettiğimde ihbar sürem olacak mı? 
Daha önce okurlarımızdan gelen sorular vesilesiyle, işyerinde 1 yılı aşkın süredir belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan kadın işçinin, evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatına hak kazanabileceğini belirtmiştik. Bunun için okurumuzun feshe ilişkin yazılı bildirimini noter kanalı ile işverene göndermesi yeterli olacaktır. Bildirimde işe giriş tarihi ve evlilik tarihinin ve iş sözleşmesine evlilik nedeni ile son verildiğinin belirtilmesi gerekli ve yeterlidir. Evlilik nedeni ile istifa etmesi halinde hak kazanılacak kıdem tazminatı işçinin giydirilmiş brüt ücretine göre hesaplanır. 
Bu hesaplamaya temel alınan ücrete okurumuzun sorusunda belirttiği aylık yemek ücreti de dahildir. 31.05.2013 -03.08.2018 tarihleri arasındaki kıdem 3 yıl, 2 ay ve 3 gündür. Her yıl için bir aylık giydirilmiş brüt ücret hesaplanacak, kalan 2 ay, 3 gün için de aynı şekilde oranlamalı hesap yapılacaktır.
Son olarak; evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdiren kadın işçinin ihbar öneli vermesi zorunluluğu yoktur. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 2015/8905 E. 2018/4856 K. sayılı kararında da belirtildiği gibi “İşçinin 1475 sayılı Yasanın 14. maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez.”   ...

Devamını Oku