ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Toptan ödeme, ihya, prim günü eksiği

Pazartesi günü 1000 gün prim ödeme günü eksiği olan kadın işçinin eksiğini nasıl kapatabileceğini ele almaya başlamıştık .

Didem Okur
Didem Okur Aydınlık Gazetesi
21 Şubat 2018 | 37

Pazartesi günü 1000 gün prim ödeme günü eksiği olan kadın işçinin eksiğini nasıl kapatabileceğini ele almaya başlamıştık. Temelde mevzuatımızın hangi zaman dilimleri için borçlanma imkanı sunduğunu paylaşmıştık. Bağlantılı olarak akla gelebilecek başka bir ihtimali bugün dile getirelim:
İşçi, yaş şartını yerine getirmesine rağmen yaşlılık aylığına hak kazanmadığı hallerde, çalıştığı işinden de ayrılmışsa yaşlılık toptan ödemesinden yararlanabilir.  Bu durumda, yaşlılık sigorta primlerinin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan itibaren toptan ödeme yapılmasına ilişkin talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek toptan ödeme şeklinde verilir.
Toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunan işçi, yeniden hakkında uzun vadeli sigorta kollarından prim bildiriminde bulunulması halinde, yazılı olarak müracaat ettiğinde, aldığı toptan ödemenin ödeme tarihi ile yazılı istek tarihi arasında geçen yıllar için her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan tutarı, bu tutarın kendisine bildirildiği tarihi takip eden ayın sonuna kadar ödediğinde, bu hizmetleri ihya edilir ve sonraki hizmetleri ile birleştirilir.
Fazla karşılaşılmasa da bu şekilde bir kısım hizmeti tasfiye edilen işçinin sonradan çalışmaya başlaması ve hakkında prim bildiriminde bulunması halinde, tasfiye edilen hizmetini canlandırarak (ihya) sonraki çalışması ile birleştirilmesi ve emekliliğe hak kazanma seçeneğini de böylece okurlarımızla paylaşmış olalım. SORUN SÖYLEYELİM calismahayati@aydinlikgazete.com

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER