YSK gerekçesinin matematiği ve muhtemel itirazlar

YSK büyük ihtimalle bugün/yarın İstanbul seçimleriyle ilgili gerekçeli kararını açıklayacak...

Sızan bilgiye göre sadece gerekçe (4 üyenin karşı oy yazıları dışında) 200 sayfa olacakmış.
Bu bilgiyi işittiğinizde ya da okuduğunuzda siz de “200 sayfa ise hayli fazla gerekçeleri varmış” hissine kapıldınız mı?
Ankara sokaklarında dün kiminle konuştuysam bu hisse kapılmıştı.
Ben şahsen kapılmadım, çünkü 200 sayfanın önemli kısmının mevzuat ile ilgili “kopyala/yapıştır” bölümleri ve ek belge ve listelerden oluşacağını düşünüyorum.
Neden mi?
Anlatayım:
Kısa kararda iptal kararının “Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle” alındığı yazılıydı.
Haliyle, uzun gerekçede bu cümlenin çizdiği sınırın dışına çıkılamaz.
Yani kaç sayfa olursa olsun sadece sandık kurullarının oluşumu konusundaki kanuna aykırılığın ve kanuna aykırı oluştuğu söylenen sandık kurullarının sonuca nasıl tesir ettiğinin anlatıldığı bir gerekçe olmak zorunda.
“Seçmen kütükleriyle ilgili iddialar”, “kısıtlı seçmenler”, “çalınan oylar” kısa kararda belirtilmediği için gerekçeli kararda yer alması beklenmiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlla savaşacaksak umutsuzlukla savaşalım! 18 Kasım 2019 | 3.619 Okunma Hayriya ninenin tahta bavulu... Memleketin çivisi 16 Kasım 2019 | 3.408 Okunma O sis dağılır, sancı diner mi? 13 Kasım 2019 | 4.900 Okunma İstanbul’u makina mı kazandı? 11 Kasım 2019 | 7.735 Okunma “Güzel Avrat”a sığınmak 06 Kasım 2019 | 4.203 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar