Yalnızlık sancısı

Bu yazıda Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın katıldığı açık oturumu yazmak isterdim ama yazıyı teslim etmem gereken saatte o oturum henüz yapılmamıştı.

O nedenle, bugün çoğunuzun ilgi göstermediğini, belki de sevmediğini düşündüğüm bir konudan, Türkiye’nin dış politikasından söz edeceğim:
Bildiğiniz üzere, temelinde Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü vardır. Atatürk’ün çizdiği bu çerçeve sayesinde, geçmişi savaşlarla dolu ulusumuzun, başka devletlerle yaptığı son savaş kurtuluş savaşı olmuştur ve Türkiye, 100 yıldır hiçbir savaşa girmemiştir.
İlgili bakanlığa “savaş” değil “savunma” bakanlığı adı verilmiştir.
Hava Kuvvetlerimiz de “savunma” üzerine şekillendirildiği için B-52 tarzı bombardıman uçaklarını envanterine hiçbir zaman katmamıştır.
(1974’teki Kıbrıs harekatını hatırlatanlar olabilir ama o harekat, Ada’daki Türklerin can güvenliği için yapılmış bir müdahaledir ve merhum Başbakan Ecevit’in de dediği gibi bir “barış harekatı”dır.
Onun dışında Mehmetçik Türkiye sınırları dışına ya terörle mücadele ya da uluslararası barışı koruma operasyonları için gitmiştir.
NATO uçakları Kosova’da Rusya destekli Sırplara operasyon yaptığında dahi bizim uçaklarımız gözetleme görevi almış, bombardımanlara katılmamıştır.)


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne çektin be Ege Ordusu 25 Eylül 2020 | 1.027 Okunma Berberoğlu Meclis’e döner İklim değişir, Akdeniz olur 23 Eylül 2020 | 709 Okunma Ünye Fatsa bir oldu da sizinle baş edemedi! 21 Eylül 2020 | 1.828 Okunma Bu politikalarla merkezde kalınabilir mi? 19 Eylül 2020 | 1.371 Okunma 15 Eylül 1918 ve resimlerdeki gizemli adam 18 Eylül 2020 | 2.333 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar