Washington’dan notlar

Suriye-Türkiye-ABD hattında yaşanan gelişmeleri bir süredir Washington’dan izliyorum. Son derece ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ankara ziyaretinde varılan “Pause (ara verme) mutabakatı”na kadar, Amerikan medyasında neredeyse her bültenin birinci ya da ikinci konusu Türkiye’nin operasyonuydu.

Ancak mutabakat sonrası konu gündemden hayli düşmüş, azil sürecinin gölgesinde kalmış görünüyor.

Amerikan basını, Trump hakkındaki azil tartışmalarıyla yatıp, azil tartışmalarıyla kalkıyor. Trump ise Demokrat ve Cumhuriyetçi partiden bazı senatörlerin birlikte hareket ettiği, her gün yabancı devlet başkanlarıyla yaptığı görüşmeler konusunda yeni bir bilginin ortaya saçıldığı azil sürecinde çok fena sıkışıyor. Kongreyi ve medyayı kendisine darbe yapmakla suçluyor, bunu yaparken sıkça öfkeleniyor, öfkelendiğinde gözlerini kısıp küfre varan cümleler kuruyor.

Diğer taraftan (Pek başarılı olamasa da) zaman zaman Suriye’yle ilgili destekçilerinin hoşuna gidecek twitler atarak gündemi yönlendirmeye çalışıyor. Yine de azil sürecini geri plana atamıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ı zorlayan denge 25 Kasım 2020 | 6.467 Okunma Ceremesi garsonlara aşçılara, bulaşıkçılara mı? 23 Kasım 2020 | 2.121 Okunma Faizden kaçılamadı, demokrasiden kaçılabilir mi? 21 Kasım 2020 | 2.997 Okunma Türkiye’de sol öldü mü? 20 Kasım 2020 | 2.617 Okunma Babacan risk aldı ama doğru yaptı 18 Kasım 2020 | 10.176 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum