Washington’dan notlar

Suriye-Türkiye-ABD hattında yaşanan gelişmeleri bir süredir Washington’dan izliyorum. Son derece ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ankara ziyaretinde varılan “Pause (ara verme) mutabakatı”na kadar, Amerikan medyasında neredeyse her bültenin birinci ya da ikinci konusu Türkiye’nin operasyonuydu.

Ancak mutabakat sonrası konu gündemden hayli düşmüş, azil sürecinin gölgesinde kalmış görünüyor.

Amerikan basını, Trump hakkındaki azil tartışmalarıyla yatıp, azil tartışmalarıyla kalkıyor. Trump ise Demokrat ve Cumhuriyetçi partiden bazı senatörlerin birlikte hareket ettiği, her gün yabancı devlet başkanlarıyla yaptığı görüşmeler konusunda yeni bir bilginin ortaya saçıldığı azil sürecinde çok fena sıkışıyor. Kongreyi ve medyayı kendisine darbe yapmakla suçluyor, bunu yaparken sıkça öfkeleniyor, öfkelendiğinde gözlerini kısıp küfre varan cümleler kuruyor.

Diğer taraftan (Pek başarılı olamasa da) zaman zaman Suriye’yle ilgili destekçilerinin hoşuna gidecek twitler atarak gündemi yönlendirmeye çalışıyor. Yine de azil sürecini geri plana atamıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Damat” Washington Büyükelçisi olsun 20 Kasım 2019 | 3.993 Okunma İlla savaşacaksak umutsuzlukla savaşalım! 18 Kasım 2019 | 3.623 Okunma Hayriya ninenin tahta bavulu... Memleketin çivisi 16 Kasım 2019 | 3.410 Okunma O sis dağılır, sancı diner mi? 13 Kasım 2019 | 4.900 Okunma İstanbul’u makina mı kazandı? 11 Kasım 2019 | 7.737 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum