Washington Türkiye’ye ambargo uygulayabilir mi?

WASHİNGTON- Türkiye’nin “Barış Pınarı Harekatı”yla ilgili Birleşmiş Milletler başta olmak üzere dışarıya verdiği mesajları şu dört başlıkta toplayabiliriz:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlarından Gülnur Aybet, CNN Televizyonu’nda Christian Amanpour’un sorularını yanıtlarken bu dört maddeyi net bir şekilde anlattı. Başka zamanlarda hoşlanmadığı cümleleri konuğunun ağzından çıkmadan kesen Amanpour’un Aybet’in her cümlesinden sonra “yes” demesi şaşırtıcıydı ve yapılana kategorik olarak karşı olmadığını gösteriyordu.

TRUMP’IN SAVUNMASI DA AYNI

ABD Başkanı Donald Trump da motivasyonu farklı olmakla birlikte iki gündür Türkiye’nin operasyonunu (desteklememekle birlikte) neden engellemediğini benzer cümlelerle anlatmaya çalışıyor.

Mesela, selefi Barack Obama’nın YPG’yi yani PKK’yı bile bile desteklediğini, artık IŞİD’le uğraşmayı Türkiye gibi Suriye’nin komşularına bırakmak istediğini söylüyor.  Türkiye olmazsa Suriyeli göçmelerin bütün dünyaya yayılacağının altını çiziyor. Türkiye’nin NATO’nun önemli bir müttefiki olduğuna dikkat çekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mikrop ve tarih 06 Nisan 2020 | 3.250 Okunma Siyasetin en kirlisi! 04 Nisan 2020 | 6.370 Okunma “Reyiz”e güvenenler ile emeğine güvenenler! 01 Nisan 2020 | 4.672 Okunma İstifa etse küçük düşürülmeyecekti! 30 Mart 2020 | 17.790 Okunma Güven! 28 Mart 2020 | 4.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar