“Türkler iyi taş taşıyor”

“Sanatçı güzel şeylerin yaratıcısı­dır. Sanatın amacı, sanatı açığa vurup sanatçıyı gizlemek­tir. (…) Güzel şeylerde çirkin anlamlar bu­lanlar, sevimli olma­dan yoz olanlardır. Bu bir kusurdur.

Güzel şeylerde güzel anlamlar bulanlar, kendini ye­tiştirmiş olanlardır. Bunlar için bir umut vardır.”
Bu aralar, edebiyat tarihinde portreler hak­kında yazılmış roman­ları okuyorum. Aktar­dığım satırlar da ünlü yazar Oscar Wilde’ın tek romanı “Dorian Gray’in Portresi”nin girişinden alınmıştır.

★★★

Aktarıyorum, çünkü 131 yıl önce Büyük Britanya’da (bas­kıcılığı ile ün salmış Kraliçe Victoria’nın döneminde) basılmış bir romanın başlan­gıcındaki bu satırlar, sanatçı kavramını, sanatın yaşamla ilgisini, insanların sanata bakış açılarındaki farklılığı ve bu farklılığın kaynağını çok iyi özetliyor.
Aktarıyorum, ressam Ahmet Güneşte­kin’in Viyana’daki “Mitosların Evreni” sergisini gezerken bana yol gösteriyor.
Kendimi karşısında uzun süre dikildiğim, “yoktunuz” isimli bir eseri anlamaya çalışır­ken buluyorum.
Eser, aslında bir yıkı­mın kalıntısı, çirkin bir enkaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasetin gündemi değişir Halkın gündemi değişmez 26 Eylül 2020 | 471 Okunma Ne çektin be Ege Ordusu 25 Eylül 2020 | 1.192 Okunma Berberoğlu Meclis’e döner İklim değişir, Akdeniz olur 23 Eylül 2020 | 709 Okunma Ünye Fatsa bir oldu da sizinle baş edemedi! 21 Eylül 2020 | 1.828 Okunma Bu politikalarla merkezde kalınabilir mi? 19 Eylül 2020 | 1.371 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar