“Türkler iyi taş taşıyor”

“Sanatçı güzel şeylerin yaratıcısı­dır. Sanatın amacı, sanatı açığa vurup sanatçıyı gizlemek­tir. (…) Güzel şeylerde çirkin anlamlar bu­lanlar, sevimli olma­dan yoz olanlardır. Bu bir kusurdur.

Güzel şeylerde güzel anlamlar bulanlar, kendini ye­tiştirmiş olanlardır. Bunlar için bir umut vardır.”
Bu aralar, edebiyat tarihinde portreler hak­kında yazılmış roman­ları okuyorum. Aktar­dığım satırlar da ünlü yazar Oscar Wilde’ın tek romanı “Dorian Gray’in Portresi”nin girişinden alınmıştır.

★★★

Aktarıyorum, çünkü 131 yıl önce Büyük Britanya’da (bas­kıcılığı ile ün salmış Kraliçe Victoria’nın döneminde) basılmış bir romanın başlan­gıcındaki bu satırlar, sanatçı kavramını, sanatın yaşamla ilgisini, insanların sanata bakış açılarındaki farklılığı ve bu farklılığın kaynağını çok iyi özetliyor.
Aktarıyorum, ressam Ahmet Güneşte­kin’in Viyana’daki “Mitosların Evreni” sergisini gezerken bana yol gösteriyor.
Kendimi karşısında uzun süre dikildiğim, “yoktunuz” isimli bir eseri anlamaya çalışır­ken buluyorum.
Eser, aslında bir yıkı­mın kalıntısı, çirkin bir enkaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Barış Pınarı Harekâtı, ABD sistemini test ediyor 17 Ekim 2019 | 4.058 Okunma “Böyle bir şahıs gerçekte yok” çağı 16 Ekim 2019 | 4.633 Okunma TSK ilerledikçe Trump da sıkışıyor 14 Ekim 2019 | 8.755 Okunma Washington Türkiye’ye ambargo uygulayabilir mi? 10 Ekim 2019 | 4.872 Okunma Konjonktür Türkiye’den yana 09 Ekim 2019 | 10.558 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar