Soruya cevap, cevaba soru!

Diplomasi muhabirliği sırasında öğrendiğim bir basın açıklaması yöntemi var:“Soruya cevap”.Dışişleri Bakanlığı, durduk yerde açıklama yapmış gibi görünmemek...

Diplomasi muhabirliği sırasında öğrendiğim bir basın açıklaması yöntemi var:

“Soruya cevap”.

Dışişleri Bakanlığı, durduk yerde açıklama yapmış gibi görünmemek için, konuyla ilgili soru sorulmuşçasına bir açıklama yapar. Başlığı da genelde “(…) sorusuna yönelik açıklama” olur. Baştaki (…) bölümüne de açıklamanın konusu yazılır.

Önceki gün AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in basın toplantısından öğrendim ki “soruya cevap” yöntemi AK Parti’de de gelenek haline gelmiş.

Ömer Çelik, önemli bir siyasetçi ya…

Benim geçen hafta Fox TV muhabiri Barış Kaya’yı basın toplantısını almamasına tepki gösterdiğim, kendisini eleştirdiğim yazıma doğrudan yanıt vermemiş.

Kendince beni kale dahi almamış.

Ancak 10 gün sonraki basın toplantısında “bir soru üzerine” mecbur kalıp açıklama yapmış:

(Bilmiyor ki bu gazeteciler birbirleriyle iletişim halindedir. Sorulmak üzere önceden Whatsapp grubuna yazılan soruları da basın toplantısı yapan kişinin kendisine sorulmasını istediği soruyu da bir şekilde öğrenirler.)

“Bu kanal (Fox TV) yayını yaptı, istediğini söyleyebilir. Sözcü'den Deniz Zeyrek adlı şahıs çıkıp bir yazı yazıyor.

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NY’tan “zor görev”le dönebilir 20 Eylül 2021 | 2.170 Okunma Erdoğan Kürtlerin ve yoksulların oyunu kaybetmiş 18 Eylül 2021 | 2.042 Okunma Anadolu insanının sorunları 17 Eylül 2021 | 808 Okunma Soruya cevap, cevaba soru! 15 Eylül 2021 | 1.232 Okunma Kendinizi niye komik duruma düşürüyorsunuz? 13 Eylül 2021 | 2.614 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar