Solun “enseyi karartma” sorunu!

Partilerin liderlerinin gündemini, ne konuştuklarını birçok yerden görme şansımız oluyor. Ancak o partilerin tabanındaki havanın nasıl olduğunu, liderlerin verdiği mesajların tabana nasıl etki ettiğini bilmek de...

Solun “enseyi karartma” sorunu!

Partilerin liderlerinin gündemini, ne konuştuklarını birçok yerden görme şansımız oluyor. Ancak o partilerin tabanındaki havanın nasıl olduğunu, liderlerin verdiği mesajların tabana nasıl etki ettiğini bilmek de gerekiyor.

Bu nedenle son dönemde bütün muhalefet partilerinin toplu etkinliklerini takip etmeye çalışıyorum. Parti üyelerinin, taraftarlarının olaylara nasıl baktığını anlamaya çalışıyorum.

Doğal olarak o partilerin seçmen tabanını analiz etme şansı buluyorum.

Bu süreçte ne fark ettim biliyor musunuz?

İktidarın yaratmaya çalıştığı korku iklimi en çok sosyal demokratları etkiliyor. En çok CHP tabanında karamsarlık yaratıyor.

Saadet Partisi tabanı zaten başından bu yana iktidara mesafeliydi ve iktidarın salvolarından pek etkilenmiyor, hep kafa tutuyordu.DEVA ve Gelecek Partisi gibi AK Parti'den son dönemde kopanların kurduğu partilerin yöneticileri gibi tabanları da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ya da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun söylemlerini pek takmıyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun iktidar mensuplarına karşı kullandığı sert söylemler, partilerinin tabanında da hakim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mağdurluktan kafa ve dil kopartmaya 26 Ocak 2022 | 153 Okunma Korku, gerilim ve baskıya muhtaç olmak 24 Ocak 2022 | 1.271 Okunma Takiyuddin, Tyco, Kepler ve Sezen Aksu 22 Ocak 2022 | 712 Okunma Bunlar kötü sinyaller! 21 Ocak 2022 | 1.178 Okunma Şapkalar karışınca! 19 Ocak 2022 | 1.201 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar