“Siyasi Dava” = “Talimatlı Dava”

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (14.05.2022)“Siyasi Dava” = “Talimatlı Dava” başlıklı yazısı.

“Siyasi Dava” = “Talimatlı Dava”
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'yla ilgili Yargıtay kararı, yargının siyasi konularda adaleti değil siyaseti şekillendirme çabası içinde olduğunun son örneği oldu.

Maalesef yargımız siyasi davalar için “talimatlı dava” kalıbını oluşturmuş ve hepsinde neredeyse aynı yol haritası izleniyor. (“Talimatlı dava” nitelemesi bana ait değil, çok üst düzey bir yargı mensubundan, Enis Berberoğlu davasını konuşurken duymuştum).

İktidardaysanız, zaten dokunulmazsınız. Aynı cümleyi iktidardan biri kurunca “düşünce özgürlüğü”, muhalefetten biri kullanınca “hakaret” olan onlarca karar var.

Muhalefetteyseniz, her mahkeme iktidarın o davayla ilgili nabzına bakıp, cezayı kendine göre en üst sınırdan veriyor ve topu bir üst mahkemeye atıyor.

Kaftancıoğlu davasında da aynı yol haritası izlendi:

– Önce sosyal medyada kurulan trol mahkemesi çalıştı. Kaftancıoğlu'nun bir söylediğine ya da yazdığına bin katıldı ve hedef haline getirildi.

– Sonra iktidara yakın medya topa girdi. Kaftancıoğlu'yla yatıp Kaftancıoğlu'yla kalktılar.

– Derken iktidar sözcüleri devreye girdi. Kaftancıoğlu iktidar siyasetçilerinin konuştuğu kürsülerde hedef haline getirildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Millete sorsanız Havalimanı’nı değil kibrinizi yıkar! 18 Mayıs 2022 | 31 Okunma Dört sayfalık kumpas özeti 16 Mayıs 2022 | 1.388 Okunma “Siyasi Dava” = “Talimatlı Dava” 14 Mayıs 2022 | 412 Okunma Erdoğan’ın en büyük şansı 13 Mayıs 2022 | 7.064 Okunma Göçmen sorunu siyasidir 11 Mayıs 2022 | 888 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar