“Sıfırlama”

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (30.01.2022)'' “Sıfırlama”'' başlıklı yazısı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı olma konusunda yaptığı açıklamayı görmüşsünüzdür. Aynen şöyle dedi:

“Türkiye 2018 seçimleri ile yeni yönetim sistemine geçti, yani bu bakımdan, kronometreyi sıfırladı. 2018’de seçilen cumhurbaşkanı, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanıdır.”

“Sıfırlama” deyince aklınıza ilk neyin geldiğini tahmin ediyorum ama o olaydaki sıfırlama aslında “kurtarma” olduğundan ben o konuyu kastetmemiştim.

Peki neyi mi kastettim?

Arz edeyim:

Malumunuz Anayasa'mız “Bir kimse ancak iki defa Cumhurbaşkanı olabilir” diyor.

Bakın “eski sistem” ya da “yeni sistem” demiyor!

“Şu sistemde” ya da “bu sistemde” demiyor!

“Şu tarihte” ya da “bu tarihte” demiyor!

“Şu kimse “ ya da “bu kimse” de demiyor!

Hani o reklamdaki kavruk çocuğun dediği gibi, “düm dük” (doğrudan) herhangi bir kimsenin ancak iki defa Cumhurbaşkanı olabileceğini söylüyor.

BU BİR KURAL!

Hem de Anayasal bir kural!

Değişmediği sürece, sadece Erdoğan için değil, geçmişte ve gelecekte Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş ya da üstlenecek herkes için geçerli.

(Üstelik bu kuralı Erdoğan ve arkadaşları koydu, referandumda da millet onayladı.)

2014 ve 2018'de iki kez seçilerek bu görevi üstlenmiş Erdoğan bu kural gereği bir daha aday olamaz.

Olabilmesi için tek şart var: TBMM'nin “seçimleri yenileme kararı” alması.

Gelin görün ki Erdoğan ve adamları, bu kuralın etrafından dolanmak için yazının başında anlattığım “sıfırlama” teorisini geliştirdiler.

Teoriye göre Anayasa'nın 101'inci maddesindeki “kimse” aynı “kimse” (yani Erdoğan) olsa da “Cumhurbaşkanı” aynı “Cumhurbaşkanı” değilmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Kılıçdaroğlu: Ücretsiz konut haktır ve mümkündür 22 Mart 2023 | 533 Okunma 6284! 20 Mart 2023 | 2.311 Okunma Toprakla suyun buluşması... 18 Mart 2023 | 653 Okunma Muhalefete düşme planı mı? 17 Mart 2023 | 12.995 Okunma Erdoğan’ın vaadi ve gerçekler 15 Mart 2023 | 1.865 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar