‘Şahane’ mi yaşamak, yoksa gerilim filmi sahnesi mi?

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (29.01.2022)'‘Şahane’ mi yaşamak, yoksa gerilim filmi sahnesi mi?'' başlıklı yazısı.

Hani korku ve gerilim filmlerinde bir sahne olur ya…

Filmin kahramanları saklanmış, yakındaki tehlikeden kaçmaya çalışır. O tehlike kimi filmde dinozorlar, kimi filmde ise piranalar, köpek balıkları, zombiler ya da uzaylılardır.

En ufak bir çıtırtı, kan damlası, koku, filmin kahramanlarını o tehlikenin hedefi haline getirir.  O yüzden, sadece filmdekiler değil, izleyenler dahi nefeslerini tutar, ses çıkarmamaya çalışır.

O da ne? Bir aksilik, karanlıkta üzerine basılan bir çalının çıtırtısı, bir hapşırık, daha önce açılmış bir yaradan sızan kan damlası o tehlikeyi kahramanların üzerine çeker. Önce biri, sonra diğerleri ve kovalamacalı gerilim başlar.

Türkiye’de son dönemde olup bitenleri hep o sahnelere benzetiyorum. Hayatımız sanki benzer kovalamacaların yaşandığı bir TikTok filmi: Zayıflar kaçıyor, güçlüler kovalıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hangi hata Kemal Bey? 23 Mayıs 2022 | 3.183 Okunma Pisti yıkmaktan neden vazgeçtiler? 21 Mayıs 2022 | 18 Okunma Yapım, Yıkım ve Dönüşüm 20 Mayıs 2022 | 509 Okunma Millete sorsanız Havalimanı’nı değil kibrinizi yıkar! 18 Mayıs 2022 | 800 Okunma Dört sayfalık kumpas özeti 16 Mayıs 2022 | 1.400 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar