Robin Hood gibi olun gönlümüze taht kurun!

Prometeus’un Zeus’un ateşini çalıp insanlarla paylaşması mitolojideki ilk hayır işidir.

Yunancada “sevgi” anlamındaki “Philos” ve “insan” anlamındaki “antropos” sözcükleri yan yana geldiğinde ortaya çıkan “Philanthropy” (Filantropi- İnsan sevgisi) kavramı, bizdeki “bağışçılık”, daha doğrusu “vakıf” kavramlarının dünyadaki karşılığıdır.
Bir kişi ya da grubun, zamanını, uzmanlığını, varlıklarını ihtiyaç sahiplerine gönüllü bir şekilde sunması, paylaşması bu kavramın temelidir.
Adı ne olursa olsun, bu işin özü, zengin ile fakir arasındaki gelir uçurumunu ortadan kaldırmak, ihtiyaç duyulan şey ile ihtiyaç sahibini buluşturmaktır.
Bazen bir öğrenciye eğitim imkanı, bazen bir hastaya sağlık hizmeti, bazen bir sokak hayvanının beslenme ya da yuva ihtiyaçlarının karşılanması bu işin basit örnekleridir.

★★★

Biliyorsunuz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yenilenen seçimler öncesinde “israf” kavramının üzerinde çok durdu ve İstanbul kaynaklarının belli başlı vakıflara aktarılmasına tepki gösterdi.
Bu sırada yaklaşık 1 milyar liranın hükümete yakın vakıflara aktarıldığı örneklerle anlatıldı ve İmamoğlu buna son vereceğini vaat etti. İmamoğlu’na göre bir başka israf kaynağı “makam aracı saltanatı” idi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Reyiz”e güvenenler ile emeğine güvenenler! 01 Nisan 2020 | 4.655 Okunma İstifa etse küçük düşürülmeyecekti! 30 Mart 2020 | 17.769 Okunma Güven! 28 Mart 2020 | 4.298 Okunma Karantina fırsatçıları: Dindar nesil mühendisleri 25 Mart 2020 | 8.621 Okunma En az 50 bin tahliye 23 Mart 2020 | 7.919 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar