Özenli olması gereken Diyanet’tir

Malumunuz, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verdiği fetva çok tartışıldı.Öncelikle çok...

Malumunuz, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verdiği fetva çok tartışıldı.

Öncelikle çok tartışılan, gündem belirleyen bu haberi yazan Cumhuriyet muhabiri Sefa Uyar’ı tebrik edip hakkını teslim edeyim.

Aslında fetvada fiyatların piyasada oluştuğu vurgulanarak İslam ekonomisinin serbest piyasa fikri üzerine kurulduğu anlatılıyor.

Ancak diğer taraftan da Hz. Muhammed’in “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” hadisine yer veriliyor.

Hadisi araştırdım. “İslam’da fiyatlandırma” konusuna ilişkin birçok akademik makalede rastladım. 1994 tarihli İslami Sosyal Bilimler Dergisi’nin 2. sayısının 2. cildinde hadis şöyle nakledilmiş:

“Şüphe yok ki fiyatı tayin eden (az vererek) kısan, (çoğaltarak) yayan, rızıklandıran ancak Allah’tır. Kıyamet gününde, can ve mal hususunda bir haksızlık dolayısıyla bana karşı bir iddiada bulunulmamasını...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Sanki Türkiye’nin değil..!” 06 Ağustos 2022 | 486 Okunma Sokağa çıkabilmek! 05 Ağustos 2022 | 1.087 Okunma Rusya'ya sarılmak... 03 Ağustos 2022 | 1.232 Okunma Bir Terzi Fikri kalmıştı 01 Ağustos 2022 | 2.281 Okunma Nasıl bu kadar kötüleştik? 30 Temmuz 2022 | 688 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar