NY’tan “zor görev”le dönebilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapanış toplantılarına katılmak için ABD’nin New York şehrine gitti.Ziyaretle ilgili en büyük beklenti, Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapanış toplantılarına katılmak için ABD’nin New York şehrine gitti.

Ziyaretle ilgili en büyük beklenti, Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’la görüşebilmesi.

Erdoğan ve Biden daha önce NATO toplantısı sırasında görüşme fırsatı bulmuş, ancak görüşmeden somut bir sonuç çıkmamıştı.

Taraflar asıl amacı “masanın devrilmemesi” olarak açıklamıştı ve görüşmede bu amaca ulaşıldığı iki tarafça da ilan edilmişti.

Söz konusu görüşmede, Türkiye’nin ABD’den beklentilerinin hiçbiri karşılık bulmamıştı. ABD’nin Suriye’de PKK’yı açıktan desteklemeyi sürdürmesi, FETÖ’yle mücadele konusunda Türkiye’yle hiçbir şekilde iş birliği yapmaması, Ankara’yı hayal kırıklığına uğratmıştı. Konu gündeme gelmediğinden Erdoğan’ın, görüşmede Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili “soykırım” ifadesini kullanmasına tepki göstermesi dahi mümkün olmamıştı.

Biden, söz konusu görüşmede, Türkiye’nin beklentilerinden çok, kendilerinin Afganistan’la...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ın 2023 seçim stratejisi netleşiyor 25 Eylül 2021 | 84 Okunma Yurtsuz kalmak 24 Eylül 2021 | 953 Okunma Kılıçdaroğlu: Seçim yasasını değiştiren iktidar gidicidir 22 Eylül 2021 | 1.230 Okunma NY’tan “zor görev”le dönebilir 20 Eylül 2021 | 2.253 Okunma Erdoğan Kürtlerin ve yoksulların oyunu kaybetmiş 18 Eylül 2021 | 2.054 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar