Mühür teslim edildi, muhasebe başladı

Deniz Zeyrek köşesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonuçlarını çok iyi okuduğuna ve "asıl gündeme odaklanmalıyız" sözüne dikkat çekti. Zeyrek, AK Parti'nin seçim muhasebesi yaptığını belirterek Erdoğan'ın bundan sonraki zamanlarının çoğunu devlet işlerine ayırarak kabinede değişiklik yapacağını kaleme aldı. İşte detaylar...

İstanbul seçimi nihayet tamamlandı ve Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak mührünü selefinden teslim aldı, işbaşı yaptı.
Bu artık “olağan” süreç olarak karşımızda.
AK Parti’nin YSK’ya yaptığı itiraz ve YSK’nın izleyeceği süreç ise “olağanüstü” olacak.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “YSK noktayı koyduğu zaman bizim için de mesele bitmiştir. Ondan sonra yola devam. Tartışmaları geride bırakıp asıl gündeme odaklanmayız” ifadesiyle olağan ile olağanüstü süreç arasındaki ayrım daha da netleşmiş oldu.
Birkaç gün İstanbul’da geçirip Ankara’ya döndükten sonra gördüm ki YSK’nın iptal yönünde bir karar alma ihtimali çok düşük.
AK Parti’nin “makul çoğunluğu” da bu durumu kabullenmiş görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “asıl gündeme odaklanmalıyız” sözleri birçok AK Parti’li tarafından dile getiriliyor.
Zira ekonomide, dış politikada çok fazla sorunlu konu var ve vakitlice tedbirler alınmazsa durum daha da kötüye gidebilir.
Peki Ankara’da böyle bir bakış hakimken, İstanbul’da 17 gün boyunca yaşananların nedeni neydi?
Lafı dolandırmadan kitabın ortasından yanıt vereyim: “Kaybedenler kulübü…”
Yani:
– Seçim İşlerinden Sorumlu yetkililer, İstanbul teşkilatı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesi ile çok şey kaybedecek olan bir grup.
– Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ellerinde çok sağlam bilgi ve belgeler olduğunu söyleyerek İstanbul’da seçimin kesinlikle iptal edileceği bilgisini verenler.
– Kampanya boyunca hak ettiği desteği vermedikleri halde Binali Yıldırım’ı 31 Mart gecesi kürsüye çıkartıp “kazandık” dedirtenler.
– İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin, Bolu gibi büyük kentlerin muhalefete kaptırıldığını, ülke nüfusunun yüzde 49’unun, ekonominin y...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TSK ilerledikçe Trump da sıkışıyor 14 Ekim 2019 | 3.327 Okunma Washington Türkiye’ye ambargo uygulayabilir mi? 10 Ekim 2019 | 4.854 Okunma Konjonktür Türkiye’den yana 09 Ekim 2019 | 10.513 Okunma “Öcüleştirme siyaseti” tutar mı? 07 Ekim 2019 | 4.744 Okunma Yasa-ma 02 Ekim 2019 | 3.737 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar