Millete sorsanız Havalimanı’nı değil kibrinizi yıkar!

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (18.05.2022)''Millete sorsanız Havalimanı’nı değil kibrinizi yıkar!'' başlıklı yazısı.

“Milli servettir, boşa gitmesin…”

Bu söz şu yarım asırlık ömrümde en çok duyduğum ve en çok etkilendiğim sözdür.

– Tarlayı sularsın, işin biter suyu kesmeyi unutursun, su boşa akar.

Deden gelir eline alır küreği, suyun önünü keser ve içten içe söylenir:

“Milli servettir boşa akmasın…”

– Devlet memurusun, devletin 15-20 kağıdına yanlış bir metin bastın. Tam atıp, yeniden basacaksın, amirin gelir kağıtların arkasını çevirir önüne koyar:

“Boş yerini not için kullan, milli servettir boşa gitmesin…”

– Bir köy okulunda öğrenciler müstahdeme yardım olsun diye sobayı temizlemek ister. Tam sobadan çıkardıkları kömür kovasını küllüğe boşaltacakken müstahdem yetişir. Yanmamış kömürleri ayıklar ve çocuklara seslenir:

“Daha yanmamışlar, milli servettir boşa gitmesin…”

– Adam evinin önündeki kavak ağacını kesiyordur. Komşu görür ve “kesme evladım” der. Adamın yanıtı “kendi ağacım bey amca sen karışma” der. Komşu yanıt verir:

“Senin toprağında olsa da milli servettir, kesme…”

Eminim aklınıza “milli servettir…” diye başlayan yüzlerce cümle ve bu cümlelerin kullanıldığı yüzlerce durum gelmiştir.

Atatürk Havalimanı'nın yıkım meselesiyle ilgili haberleri izlerken aklıma ilk gelen ve sürekli tekrarladığım cümle de aynıdır: “Milli servettir, kıymayın…”

Belki hatırlarsınız: 10 Haziran 2005 gününde Ankara'da kıran kırana bir ihale yapılıyordu. AK Parti iktidarının başlattığı özelleştirme furyasının o güne kadarki en büyüğüydü.

Bir tur, iki tur, üç tur, dört tur ve beşinci tur…

Nihayet ihale TAV'da kalmıştı. Şirket Atatürk Havalimanı'nı yenileyecek ve 15,5 yıl işletecek, karşılığında devletimize 2 milyar 950 milyon dolar ödeyecekti.

TAV inşaatı ne kadara mal etti bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz üç şey vardı:

– Atatürk Havalimanı'nı pistleriyle, taksi yollarıyla binalarıyla, teknik binalarıyla, hangarlarıyla milyar dolarlık bir yerleşkeye dönüştü.

– Atatürk Havaalanı'ndan sadece TAV değil Devlet Hava Meydanları (DHMİ) da çok kazanıyordu. DHMİ için Atatürk Havalimanı tam anlamıyla altın yumurtlayan tavuktu.

– TAV Atatürk Havalimanı'nı 2021 başına kadar işletecekti. 3. Havalimanı 6 Nisan 2019 yılında açıldığı için TAV'a 389 milyon euro (6.5 milyar TL) tazminat ödemek zorunda kaldılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Boş Tencere” 06 Temmuz 2022 | 643 Okunma ‘İktidardakiler rahat numarası yapıyor!’ 04 Temmuz 2022 | 2.421 Okunma Hayaller memleket Gerçek Türkiye... 02 Temmuz 2022 | 625 Okunma Hesaplaşma sertleşiyor 01 Temmuz 2022 | 2.840 Okunma “Aday 29 Ekim’de açıklanacak” 29 Haziran 2022 | 1.272 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar