Konjonktür Türkiye’den yana

WASHINGTON- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinin ardından başlayan süreci Washington’dan izleme şansı buldum.

Türkiye zaten Suriye’de Fırat Nehri’nin kuzeyindeki bölgede güvenli bölge oluşturma, gerekirse YPG’ye karşı askeri operasyon düzenleme konusundaki kararlılığını her fırsatta dile getiriyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bugün-yarın” diyerek gün dahi veriyordu. O nedenle telefon görüşmesinden sonra yaşanan gelişmeler Türkiye açısından rutindi ve “düğmeye basma” aşamasındaydı.

TRUMP HEDEF TAHTASINDA

Ancak ABD’de yaşanan gelişmeler olağanüstüydü. Fırtınalar kopuyordu ve Trump bir gün içinde bir taraftan diğerine savruluyordu.

Öyle ki Beyaz Saray, Erdoğan-Trump görüşmesi hakkında açıklama yaptığında neredeyse bütün TV kanallarında birinci haber Trump’ın Ukrayna liderinden askeri yardım karşılığında muhtemel rakibi Joe Biden hakkında bilgi istemesiydi. Yeni kayıtlar ortaya çıkmıştı ve senato o kayıtların kaynağını korumak için olağanüstü güvenceler vermeye hazırlanıyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan haklı: Türkiye eski Türkiye değil! 13 Temmuz 2020 | 7.094 Okunma Keçilere bari kıymayın efendiler! 11 Temmuz 2020 | 3.596 Okunma Kaldırım mühendisliği şart 10 Temmuz 2020 | 2.942 Okunma Çok Ayıp! 08 Temmuz 2020 | 10.671 Okunma Polis çitiyle çevrili demokrasi! 06 Temmuz 2020 | 5.850 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar