Kılıçdaroğlu: Seçim yasasını değiştiren iktidar gidicidir

Muhalefet bu şekilde devam eder ve hata yapmazsa, seçim yasası değişikliği de iktidarın işine yaramayabilir

TBMM’de dün 23. Dönem Manisa Milletvekili Şahin Mengü’nün cenaze töreni vardı. Törene katılmak, sevgili meslektaşım Nevşin Mengü başta olmak üzere yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletmek için TBMM’ye gittim. Bu vesileyle bir kez daha Şahin Mengü’ye rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da törene katılmıştı. Tören sonrası Kılıçdaroğlu’nun makamına geçerek, güncel konularla ilgili sohbet etme imkanı buldum.

İlk gündemimiz AK Parti ile MHP’nin üzerinde çalıştığı “Seçim Kanunu” oldu. Kılıçdaroğlu mevcut kanunun 12 Eylül darbe hukukunun ürünü olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sorunun kaynağı da bu. Seçimden yüzde 34 oy alan bir parti bu sayede parlamentodaki sandalyelerin yüzde 60’ını alıyor. Buradan eğer gerçekten doğu dürüst bir seçim kanunu yapacaklarsa milli iradenin parlamentoya yansıyacağı bir kanun yapmalılar.

Biz seçim barajının yüzde 10 olmasını istemiyoruz. Makul bir düzeyde olabilir, 7 olabilir, 5 olabilir, 2 olabilir. Şahsi kanaatim, yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı TBMM’ye gelebilmeli. Parti TBMM’de temsil...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimsenin zaferi değil, diplomasinin mucizesi 27 Ekim 2021 | 66 Okunma Propagandası iktidara, bedeli millete! 25 Ekim 2021 | 2.438 Okunma Fantezi dünyası! 23 Ekim 2021 | 1.038 Okunma Son Çar’ın Av Köşkü ayağa kalkıyor 22 Ekim 2021 | 961 Okunma Diplomasideki Kavala gerilimi üzerine 20 Ekim 2021 | 1.592 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar