Kılıçdaroğlu: Adaylıkta sıkıntı olmayacak

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (27.01.2022)'' Kılıçdaroğlu: Adaylıkta sıkıntı olmayacak'' başlıklı yazısı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla yaptığı görüşmenin detaylarını merak ediyordum.

Katılan bazı belediye başkanlarına sordum.

Öncelikle, görüşmenin Kılıçdaroğlu’nun davetiyle değil, kendilerinin randevu talep etmesiyle yapıldığına dikkat çektiler.

Niyetleri görüşme sonrasında Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediklerini ortak bir metinle açıklamakmış.

Bu önemli bir detay, zira o metne Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda isimleri geçen ve Kılıçdaroğlu’na rakip olarak görülen İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanları da imza atmış olacaktı.

Kılıçdaroğlu, “Bunu yaparsanız, Altılı Masa’daki liderlere ayıp olur. Onları zor durumda bırakırız” diyerek görüşme öncesinde böyle bir açıklama yapılmasına karşı çıkmış.

Bazı başkanlar, “Seçim tarihini açıkla adayımızı hemen açıklayacağız' demiştiniz. Seçim tarihi açıklandı sayılır. Siz de adayı açıklayın artık. Vatandaşlar çok sıkıştırıyor” görüşünü dile getirmiş.

Kılıçdaroğlu da 30 Ocak'ta yapılacak tanıtım toplantısından sonra adayın netleşeceğini ve açıklanacağını anlatmış.

Başkanlar “Sizin aday olmanızı bekliyoruz” deyince de Kılıçdaroğlu, “O konuda bir sıkıntı olmayacak” karşılığını vermiş.

Son zamanlarda güvendiği bazı kamuoyu araştırmacıları da Akşener'e Kılıçdaroğlu'nun kazanmasında sorun olmayacağını rapor etmiş.

Bu gelişmeler Kılıçdaroğlu'nun adaylığının önünü açabilir.

Yine de son düzlüğe girene, aday resmen açıklanana dek sabırla beklemek gerekecek.

Son düzlükteki manzara
Seçime sadece 118 gün kaldı.

Son düzlükte manzaranın nasıl olduğuna bakmakta da fayda var.

İktidar takımında Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Mustafa Destici koşuyor. Erdoğan'ın bir daha koşamayacağı söylense de hakem heyeti kararını Erdoğan lehine vermiş görünüyor.

Diğer takımda Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Temel Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal. Bu takıma Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş da karışmış.

Bir de HDP var. Yarıştan diskalifiye edilmek isteniyor ama tribünlerdeki azımsanmayacak taraftar kitlesi çok coşkulu…

İktidar cenahında Bahçeli son düzlükte bayrağı Erdoğan'a bırakacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidarın liste çıkmazları 25 Mart 2023 | 955 Okunma Görünen köy! 24 Mart 2023 | 2.010 Okunma Kemal Kılıçdaroğlu: Ücretsiz konut haktır ve mümkündür 22 Mart 2023 | 588 Okunma 6284! 20 Mart 2023 | 2.320 Okunma Toprakla suyun buluşması... 18 Mart 2023 | 656 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar