Keşke yanlışlar doğruyu götürmeseydi!

Bir süre önce DEVRİM Stadı’nın kullanılmasına izin verilmediği için ODTÜ’deki bahar şenlikleri tartışma konusu olmuştu.

O tartışmalar sırasında yaptığımız eleştirilere ODTÜ Rektörü Prof. Verşan Kök tepki göstermiş ve “ODTÜ’nün uluslararası ortamlardaki başarılarını hiç yazmıyorsunuz” diye sitem etmişti.

Ben bu sitemi üzerime alınmam, zira ODTÜ’nün bütün başarılarıyla hep gurur duydum ve ODTÜ’yü hep baş tacı yaptım.

Prof. Kök, 4 Haziran günü o başarılarla ilgili bir açıklama yaptı ve ben bugün o açıklamanın önemli bölümlerini dikkatinize getirmek istiyorum:

- 2022’ye kadar dünya sıralamalarını altı farklı gösterge kullanarak gerçekleştiren QS sıralama sistemi, 2022 sonunda metodolojisini değiştirdi. QS artık üniversiteleri dokuz ayrı göstergeye göre değerlendiriyor: “Akademik tanınırlık”, “işveren tanınırlığı”, “araştırmacı başına öğrenci sayısı”, “araştırmacı başına atıf sayısı”, “sürdürülebilirlik”, “uluslararası araştırma ağı”, “istihdam sonuçları” ve “uluslararası öğrenci ve araştırmacı oranları”...

- Aynı dönemde ODTÜ ile Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı arasında protokol imzalandı ve “Araştırma Üniversiteleri Destek Programı” kapsamında ODTÜ’ye performansa dayalı özel bir AR-GE bütçesi tahsis edilmeye başlandı.

- Bu tür programların artmasına ek olarak ODTÜ de etkili bir performans sistemi uygulamak için Kurumsal Büyük Veri Yönetim Koordinatörlüğü’nü hayata geçirdi. Bu kapsamda önemli bir dijitalleşme düzeyi yakaladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İki ihalede 10 makam aracı! 12 Haziran 2024 | 1.818 Okunma Keşke yanlışlar doğruyu götürmeseydi! 08 Haziran 2024 | 2.398 Okunma Antika ülkemden insan manzaraları! 03 Haziran 2024 | 3.533 Okunma Akıl tutulması! 31 Mayıs 2024 | 3.092 Okunma Tüccar diplomat dönemi geliyor! 29 Mayıs 2024 | 5.328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar