Kendini gerçekleştiren kehanet

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (26.09.2022)''Kendini gerçekleştiren kehanet'' başlıklı yazısı.

Yazı yazmak için bilgisayar başına oturmuştum. Aklımda “Muhalefet cenahında neler oluyor?”, “Kemal Kılıçdaroğlu kimi kastetti, ne demek istedi?”, “Cumhurbaşkanı adayı artık Kılıçdaroğlu mu?” gibi sorulara kendimce verdiğim yanıtları sizinle paylaşmak vardı.

Gayri ihtiyari gözüm telefonuma kaydı. Ekranda İnstagram açıktı ve en üstte büyük beğeniyle takip ettiğim “Huzursuz Beyin Psikoloji (Huzursuz.Beyin)” isimli hesabın son paylaşımı vardı.

Psikolojinin temel kavramlarını günlük örneklerle izah ettiği ve her başlığıyla beni de bir yerden yakaladığı için Huzursuz.Beyin’in paylaşımlarını kaçırmıyordum.

Son paylaşımının başlığı “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” idi.

Okumaya başladım. Girişte, “rol modeli”, “kastedilmeyen sonuçlar” gibi kavramları da sosyolojiye kazandıran sosyolog Robert King Merton’ın “kendini gerçekleştiren kehanet” kavramını açıklarken kullandığı cümleye yer vermişti:

“Olay veya koşulların yanlış değerlendirilmesinden kaynaklanan yeni davranışlar, yanlışın gerçekleşmesine neden...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anadolu’da hüzünlü bir gün! 07 Aralık 2022 | 660 Okunma Tek adama karşı Beyin takımı 05 Aralık 2022 | 1.956 Okunma Akşener: Masayı devirmem 03 Aralık 2022 | 447 Okunma Çifte standart mı kasıt mı? 02 Aralık 2022 | 683 Okunma Erdoğan’ın büyük başarısı! 30 Kasım 2022 | 6.030 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar