'İstanbul’u bırakıp içeriye kulak versinler'

Biri AK Parti kurucusu, bir diğeri il yöneticisi.. İstanbul seçimlerini tartışmak yerine AK Parti'nin neden kaybettiğini tartışmak istiyorlar. Deniz Zeyrek bu ikili ile yaptığı telefon görüşmesini okurlarıyla paylaşıyor. İşte ayrıntılar...

Bir AK Parti kurucusu ile telefonda konuşuyorduk. Havaalanında CIP bölümünde geciken uçağı bekliyormuş. Beni aramadan önce, karşıdaki ekranların ve gazeteliğin fotoğrafını çekip göndermiş. Dört ekranın üçünde Ömer Çelik görünüyor. Dördüncü ekranda da İngilizce yayın yapan bir kanal ve büyük ihtimalle Türkçe yapılan bir basın toplantısını vermiyor. Gazetelikte ise Türkiye’nin en çok satan gazetesi Sözcü’nün yanısıra, Cumhuriyet, Birgün, Yeniçağ gibi gazeteler yok.

“İşte bu fotoğraflar yüzünden kaybettik” dedi. Sonra şöyle devam etti: “Bu kadar imkana, bu kadar tek sesliliğe rağmen kendimizi anlatamamışız. Demek ki anlattığımız hikayede bir sorun var.”

Daha sonra bir ilin yöneticisi ile sohbet ettim. “Kaybettik ama belliydi” dedi. O da adayın teşkilata ayak uyduramamasından yakınıyordu. “Teşkilat elinden geleni yaptı ama aday yanlıştı” dedi.

Seçim sürecinde İstanbul’da görev yapan bir AK Parti’li de parti teşkilatında konuşulan şu detaya dikkat çekti: AK Parti’nin kazandığı 15 ilçede AK Partili ilçe belediye başkan adayları Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’dan fazla oy almış. AK Parti’nin kazandığı 10 ilçede Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’dan fazla oy almış.

Çarşamba günü konuştuğum üçüncü kişi de AK Parti’nin kurucu kadrolarından biriydi. İstanbul konusunda yapılan açıklamalara, açıklamaları yapanların da inanmadığını söylüyordu. Sohbet ilerledikçe eleştirinin dozunu artırdı ve şöyle konuştu: “Yenilgiye kılıf arıyorlar. Başarısız yönetici kadrolar iktidar gücünü kullanarak ‘sonucu tersine çevirebilir miyiz’ arayışı içindeler. Bunları bırakıp içeriye kulak vermeliler. Yoksa yanlışları düzeltme imkanımız olmayacak.”

Konuştuklarım kendilerini “makul partililer” olarak tanımlıyor ve tabanda olup bitenlerden rahatsız geniş bir kitle olduğunu söylüyor.
Yola çıktıklarında seçim çalışmalarına bile otobüsle giden partililerin, artık kırmızı mavi çakarlı lüks araçlarla, konvoylarla oy istemeye gittiğine dikkat çekiyorlar. Soğanı patatesi bir kaç lira ucuza bulabilmek için market market dolaşan vatandaşların, işsizlerin, ekonomik krizin vurduğu küçük esnafın AK Parti’nin oy deposu olduğunu ve bu kesimlerin partililerin “çakarlı/ayrıcalıklı/şık” hallerine artık tepkisiz kalmadığını ifade ediyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mühür teslim edildi, muhasebe başladı 19 Nisan 2019 | 5.872 Okunma YSK ne karar verir? 17 Nisan 2019 | 5.421 Okunma Seçimi kim mundar etti? 16 Nisan 2019 | 5.990 Okunma Prof. Kök: Anlaşmayı öğrenciler bozdu 15 Nisan 2019 | 3.323 Okunma “İşte bu fotoğraf yüzünden kaybettik” 13 Nisan 2019 | 5.072 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum