İkinci 100 yıla “Yeni CHP”

CHP’deki lider değişimi, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılın ilk önemli gelişmesi oldu.Konuyu değerlendirmeden önce bir gerçeğin ve o gerçekle ilgili şu yorumun altını kalın çizgilerle çizmek...

CHP’deki lider değişimi, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılın ilk önemli gelişmesi oldu.

Konuyu değerlendirmeden önce bir gerçeğin ve o gerçekle ilgili şu yorumun altını kalın çizgilerle çizmek isterim.

Gerçek: Kemal Kılıçdaroğlu, 10’dan fazla başarısız seçimin ardından 13 yıl sonra Genel Başkanlık koltuğuna CHP delegesinin oylarıyla veda etti.

Yorum: Cumhuriyeti kuran, İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı bütün ekonomik, diplomatik ve siyasi zorluklara rağmen ülkeye çok partili demokrasiyi getiren parti olan CHP, parti içi demokrasisiyle de bir defa daha ülkenin umutlarını yeşertti.

Her şeye tek bir adamın karar verdiği, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği Komünist Partisi ya da Çin Komünist Partisi’nin kurultayları haline gelen iktidar kurultaylarından sonra böylesine demokratik, böylesine çok sesli, böylesine dinamik bir siyasi kurultay izlemek demokrasi özlemi duyanlar için umut vericiydi.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden beş kişi görüştü? 01 Aralık 2023 | 1.599 Okunma O görüşmeden 'iş birliği' çıkabilir 29 Kasım 2023 | 1.164 Okunma “Gönüllü” yoksullaşmaya hazır mısınız? 27 Kasım 2023 | 1.422 Okunma Yük başkan adaylarının sırtında olacak 25 Kasım 2023 | 367 Okunma AK Parti zorlanıyor! 24 Kasım 2023 | 1.933 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar