İki fotoğraf ve muhalefete zor bir soru

Son zamanlarda en çok “erken seçim olacak mı” sorusunu duyuyorum.Kasım 2022’de, yani normal vaktinden 8 ay önce seçim bekleyenler de var ama ben Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarın imkanlarını son...

Son zamanlarda en çok “erken seçim olacak mı” sorusunu duyuyorum.

Kasım 2022’de, yani normal vaktinden 8 ay önce seçim bekleyenler de var ama ben Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidarın imkanlarını son gününe dek kullanacağı, seçimleri zamanında yapacağı kanaatindeyim.

O nedenle “erken seçim olacak mı” sorusundan çok, “yapılacak ilk seçimler nasıl sonuçlanır” sorusunu daha fazla önemsiyorum.

Önümüzde şöyle bir tablo var:

Ülkenin genel ekonomik tablosu nedeniyle iktidarın kan kaybı sürüyor.

Ancak, AK Parti açısından başka bir kayıp alanı daha var.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kitlesel kayıplar yaşayabilir. Mevcut politikaları sürdürürse büyük kentlerdeki Kürtlerin oyunu da kaybedebilir.

Ekonomi, işsizlik gibi faktörlerin neden olduğu kayba Kürt seçmenlerin kaybı eklendiğinde de AK Parti, kurulduğundan bu yana en düşük oy alabilir.

Ankara'da çoğu AK Parti'de uzun süre görev almış, AK Partili başbakanlara danışmanlık yapmış, siyasetçi, akademisyen ve kamuoyu araştırmacılarından oluşan bir grup var. Düzenli olarak araştırmalar yapıyor, sonuçları sadece aboneleriyle paylaşıyorlar.

Temmuz sonu paylaştıkları raporu görme fırsatı buldum.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmamoğlu neden şimdi Cumhurbaşkanlığı’nı istemez? 11 Eylül 2021 | 537 Okunma Yeşil ve mavi düşlerden bize kalan 10 Eylül 2021 | 543 Okunma Ali Erbaş Cumhurbaşkanı mı olmak istiyor? 08 Eylül 2021 | 3.149 Okunma İki fotoğraf ve muhalefete zor bir soru 06 Eylül 2021 | 4.310 Okunma Sorudan korkan demokrat! 04 Eylül 2021 | 3.206 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar