Güvenlik Bakanlığı kurulacak mı?

Biz Ankara gazetecileri bayılırız güvenlik ve istihbarat konularında kimselerin duymadığı gelişmelere vakıf olmaya. Bugünlerde Fatih Altaylı’nın 19 Ocak’ta yazdığı yazıdan olsa gerek en çok...

Biz Ankara gazetecileri bayılırız güvenlik ve istihbarat konularında kimselerin duymadığı gelişmelere vakıf olmaya. Bugünlerde Fatih Altaylı’nın 19 Ocak’ta yazdığı yazıdan olsa gerek en çok “Güvenlik Bakanlığı mı kuruluyor” sorusuna muhatap oldum.
Malumunuz, yeni sistemde devlet yapılanmasında “Müsteşarlık” makamı kaldırılmış ve yerine “Bakan Yardımcılıkları” oluşturulmuştu.
O dönemde güvenlik ve istihbarat kurumlarının koordinasyonu için kurulan Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kapatılmıştı.
“Güvenlik Bakanlığı” konusunu işte o günlerde Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yerine kurulacak yeni bir yapı olarak duyuyorduk.
Ancak bir sonuç çıkmadı ve konu unutuldu.
Gazeteciliğin en önemli ayağı, önemli haberlerin “fikri takibini” yapmaktır.
Yeni bir gelişme duymamış olsam da Altaylı’nın yazısını referans sayarak biraz araştırdım.
Kimler bilirdi bu konuyu?
Elbette İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT). Bir de Türkiye’de yeni sistemin mevzuat altyapısını oluşturan Cumhurbaşkanlığı ekibi.
Ulaşabildiğim herkese sordum. Yaptığım görüşmelerden şu sonucu çıkardım:
-MİT, yeni yapılanmasıyla iç istihbarattan büyük ölçüde çekildi.
-İç istihbarat Jandarma’nın bütünüyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasının ardından Emniyet İstihbarat’ın çatısı altında toplandı.
-İç ve dış istihbarat çalışmalarının, istihbarat ile güvenlik kurumlarının uyumu için bazı mekanizmalar oluşturuldu ve koordinasyon en üst seviyeye çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı, yeni sistemde bu koordinasyonun yürütüldüğü en önemli merkez oldu.
-Mahalli İdareler G...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz demişken önce Katar’a bakmalı 22 Şubat 2019 | 5.366 Okunma Cumhur İttifakı’nın sol beki DSP mi? 20 Şubat 2019 | 7.640 Okunma İbre “Ülkücü Başkan”dan yana 19 Şubat 2019 | 13.188 Okunma Sorumun yanıtını o kitapta buldum 18 Şubat 2019 | 8.815 Okunma Beştepe’nin İş Bankası formülü: Hisseler Hazine’ye, para TTK ve TDK’ya 13 Şubat 2019 | 9.060 Okunma
TÜM YAZILARI