Gürgentepe Olayı Türkiye’nin özetidir

Anayasamızın “Sendika Kurma Hakkı” başlıklı 51. maddesi şöyle der:“Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve...

Anayasamızın “Sendika Kurma Hakkı” başlıklı 51. maddesi şöyle der:

“Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.”

Bu emredici bir hükümdür. Kanunlarımız da bu hükme uyumlu olmak zorundadır. Zira Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesi de şöyle der:

“Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.”

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tabelaları İzleyen Başkan! 27 Kasım 2021 | 22 Okunma Tarih ve vicdan neyi ve kimi yazacak? 26 Kasım 2021 | 709 Okunma Öğretmen ülkenin sigortasıdır 24 Kasım 2021 | 350 Okunma Olmayan sorunu çözebilirler mi? 22 Kasım 2021 | 1.891 Okunma “Yüzde 50 artı 1”in değişmesi hayal 20 Kasım 2021 | 643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar