Fazıl’a kıymayın efendiler

Fazıl Say, 2013’te Ömer Hayyam’ın dizelerini içeren bir tviti takipçileriyle paylaşınca kendisini iktidarın hedef tahtasında bulmuştu. Ardından “gezici” ilan edilmişti. Baskılara karşı...

Fazıl Say, 2013’te Ömer Hayyam’ın dizelerini içeren bir tviti takipçileriyle paylaşınca kendisini iktidarın hedef tahtasında bulmuştu. Ardından “gezici” ilan edilmişti.
Baskılara karşı sergilediği tavizsiz ve tutarlı tavırlarıyla “öteki mahalle”nin sembollerinden biri haline geldi. Artık Say demek, Cumhuriyet demekti, Say demek yurtseverlik demekti.
Hayyam dizelerini suç aleti sayan yargımız, “kamusal barışı bozmaya elverişli bir eylem yaptığı” ve “dini değerleri alenen aşağıladığı” gerekçesi ile Say’ı 10 ay hapisle cezalandırdı.
Dünyanın en önemli sahnelerinde çalan, küresel şöhrete sahip bir sanatçı olmasına rağmen kendisini görmezden gelen iktidar mensupları, bu tavırları ile Say’a yapılanları adeta tasvip ediyordu.
Annesi Güngür Say vefat ettiğinde, durum Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bildirildi. Aylardan ağustostu. Erdoğan telefonla arayarak başsağlığı diledi.
İlk diyalog kurulmuştu. Bir süre sonra Fazıl Say, Truva Sonatı’nın Ankara prömiyerine Erdoğan’ı da davet etti. Bu davet Beştepe’de çok tartışıldı. Zira, Say’ın takipçileri genelde “öteki” mahalledendi ve kutuplaşma siyasetinin bir eseri olarak “protesto” ile karşılaşılabilirdi.
Bazı danışmanları protesto ihtimaline dikkat çekerek “katılmayalım” dese de çoğunluk “katılalım” dedi. Erdoğan da bu görüşü destekleyince, organizasyonu yapanlara durum bildirildi.
Bakıyorum da 18 Ocak 2019 günü çekilen o fotoğraf, kendi mahallesinde Say’ı hedef haline getirmiş. Görüntüsü üzerine D...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğu Akdeniz demişken önce Katar’a bakmalı 22 Şubat 2019 | 5.366 Okunma Cumhur İttifakı’nın sol beki DSP mi? 20 Şubat 2019 | 7.640 Okunma İbre “Ülkücü Başkan”dan yana 19 Şubat 2019 | 13.188 Okunma Sorumun yanıtını o kitapta buldum 18 Şubat 2019 | 8.815 Okunma Beştepe’nin İş Bankası formülü: Hisseler Hazine’ye, para TTK ve TDK’ya 13 Şubat 2019 | 9.060 Okunma
TÜM YAZILARI