Erdoğan’ın büyük başarısı!

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (30.11.2022)''Erdoğan’ın büyük başarısı!'' başlıklı yazısı.

Türkiye’de son altı ayda hiçbir şey olumlu yönde değişmedi.

Enflasyon, hayat pahalılığı, döviz kurları, cari açık hep kötüleşti.

Geçim sıkıntısı, işsizlik hep arttı.

Adaletsizlik, hak ve özgürlük ihlalleri tırmanışta.

Yolsuzluklar, usulsüzlükler gırla gidiyor.

Geçim sıkıntısı çeken vatandaş hep isyanda.

Ülkeyi yönetenler, ellerinde sonsuz yetki ve güç olmasına karşın bu olumsuzlukları ortadan kaldıramıyor, ülkenin ekonomik krizden çıkacağına dair en ufak bir umut kırıntısı dahi veremiyor.

Ancak, bütün bunlara karşın iktidarın ve iktidar destekçilerinin morali düzeliyor.

Çünkü AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oylarında ağustostan bu yana artış olduğu efsanesi hızla yayılıyor.

Efsaneye sadece Erdoğan ve Cumhur İttifakı taraftarları değil, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch dahi inanıyor.


(Fitch'in yayınladığı analize göre, Türkiye'de yapılacak seçimlerde ortaya çıkabilecek üç senaryonun ikisinde Erdoğan kazanıyor. En büyük ihtimal TBMM'deki çoğunluğu muhalefetin, Cumhurbaşkanlığı'nı da Erdoğan'ın kazanması…)

Bir AK Parti milletvekili, Fitch'in senaryolarına dair haberden o kadar mutlu olmuş ki benimle de paylaşmış.

Kendisine yanıt olarak Erdoğan'ın geçmişte açıklanan kredi notlarına tepkiyle söylediği “Fitch terbiyesizlik yapıyor” ya da AK Parti'li bakanların sıkça kullandığı “Fitch fitchliğini yapıyor” cümlelerini gönderecektim ama ironiyi anlamaz diye “Hayırlı olsun” demekle yetindim.

Gerçekten büyük bir başarı.

Ortada hiçbir olumlu gelişme yokken, hatta her şey daha da kötüye giderken havayı böyle olumlu değiştirmek her siyasetçinin yapabileceği bir şey değil.  Erdoğan bu konuda gerçekten çok başarılı!

Muhalefet farkında mı bilmiyorum ama AK Parti kendi tabanındaki ataleti ortadan kaldıracak bir strateji izliyor ve başarılı oluyor.

Terörle mücadele gerekçe gösterilerek “bayrak etrafında toplanma” yaklaşımı sayesinde milliyetçi muhafazakâr taban birleştiriliyor (moda tabiriyle konsolide ediliyor).

Dini duygular sonuna kadar siyasete alet ediliyor.

Taşıma kalabalıklarla da olsa, büyük paralar harcanarak görkemli kitlesel toplantılar yapılıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Millet pası! 28 Ocak 2023 | 1.016 Okunma Kılıçdaroğlu: Adaylıkta sıkıntı olmayacak 27 Ocak 2023 | 2.304 Okunma Parole Parole... 25 Ocak 2023 | 1.956 Okunma Akşener: Kendimden önce “seçimi almayı” düşünüyorum 23 Ocak 2023 | 2.157 Okunma Millet sandık bekliyor! 21 Ocak 2023 | 611 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar