Epistemolojik kopuş olabilir!

Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü (03.10.2022)''Epistemolojik kopuş olabilir!'' başlıklı yazısı.

Eminim cumhurumuzun önemli bir bölümü- başkanı Tayyip Erdoğan da dahil- Millet İttifakı’nın ikinci tur görüşmelerinden ne çıkacağını ve muhtemel Cumhurbaşkanı adayını merak ediyordur.

Benim gündemimdeyse bugün muhalefet değil iktidar var.

Zira Millet İttifakı’nın seçim kararı alınıncaya dek Cumhurbaşkanı adayını açıklamayacağını biliyorum.

Hatta artık muhalefetin aday belirleme sürecini, Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için bir “gerilim filmine” dönüştürmek için uzattığını düşünmeye başladım.

Muhalefet için durum “dört güçlü adaydan hangisini aday yapacaklar” sorusunda özetlenebilir ki bu aslında pozitif bir rekabet durumuna işaret ediyor. Bir nevi adaylardan aday beğenemiyorlar.

Oysa iktidar için durum öyle mi?

Gerçekten zordalar. Boşa koyuyorlar dolmuyor, doluya koyuyorlar almıyor. Neye ellerini atsalar ellerinde kalıyor.

Hayat pahalılığı insanları o kadar vurmuş ki iktidar kendisinden uzaklaşan seçmeni geri kazanmak için ne yapsa yaranamıyor.

Bakın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden seçilebilmek için yüzde 50 artı 1 oy almalı.

Oysa bütün anketlerde kendisini destekleyen partilerin oy oranı yüzde 40'ın altına düşmüş görünüyor.

Büyük kentlerdekiler başta olmak üzere Kürt seçmenlerin ve Alevilerin iktidar kanadından tamamen uzaklaştığı gerçeğini de unutmamak gerek.

Bu gerçeğin farkına varan AK Parti'nin en kıdemli isimleri ve yeni seçim stratejisi ekibi, son brifinglerde Erdoğan'a açıktan şu mesajı vermiş:

“Efendim, mevcut ittifak düzeni içinde sıkıştığımız yüzde 40 bandından çıkmak için söylem değişikliğine, daha fazla halk kesimleriyle helalleşmeye, kucaklaşmaya ihtiyacımız var.”

Erdoğan da bu tavsiyeyi ciddiye alıyor ki seçimler öncesinde etrafındaki “şahin” kanadı bir kenara koyup yoluna güvercin kanatla devam etme eğilimleri gösteriyor.

Seçim kampanyasının stratejik omurgasını oluşturma görevi verilen Ertan Aydın'ın daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi fikrini savunduğu biliniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Önemli ve tuhaf istatistikler 26 Kasım 2022 | 378 Okunma Bacasız sanayi ne durumda? 25 Kasım 2022 | 791 Okunma O dört parmak! 23 Kasım 2022 | 956 Okunma Bağırmak, küfretmek haklı çıkarmaz 21 Kasım 2022 | 2.720 Okunma Si-si-sil baştan! 19 Kasım 2022 | 735 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar