Demokraside küme düşmek!

Çocukluğumda en zorlandığım şey, “Cumhuriyet” ile “Demokrasi” arasındaki farkı anlamaktı. Uzun bir süre “demokrasi” ile “cumhuriyet”i eş anlamlı sözcükler sandım...


Çocuk aklımla haksız da değildim. Halk hakkını hukukunu çiğneyen yönetimi seçim ile değiştirebiliyorsa demokrasi peşi sıra gelmez miydi zaten.
Ancak 12 Eylül 1980 günü askeri darbe ülkenin üzerinden silindir gibi geçince ve ülkenin adı hala “Cumhuriyet” olarak kalınca, aradaki farkı ilk kez anladım.
Sonra lise, üniversite ve iş hayatı derken adında “Cumhuriyet” olan, hatta seçim yapılan ama demokrasinin yakınından geçmeyen birçok ülkeyi öğrenme ve görme şansı buldum.
Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, eski Sovyet Cumhuriyetleri’nde devlet başkanlarının yüzde 90’larla yeniden seçildiği seçimleri gazeteci olarak izlediğimde gerçek bir demokrasinin “iktidar gücünün bağımsız seçimlerle el değiştirdiği” bir rejim olduğunu tamamen anlamıştım.
O yüzden YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili kararını ilk duyduğumda, içim cız etti. “Yazık oldu” dedim içimden. Çünkü, İstanbul’da iktidarın seçimle el değiştirmesi, vicdanlarda kabulü zor bir mahkeme kararıyla engellenmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nereden nereye geldik? 17 Mayıs 2019 | 6.070 Okunma En zayıf halka gençler 16 Mayıs 2019 | 5.669 Okunma CHP tabanı niye karamsar? 15 Mayıs 2019 | 13.710 Okunma Kılıçdaroğlu: Adalet terazisini yargı bozdu, millet düzeltecek 13 Mayıs 2019 | 8.700 Okunma Siz haklı çıktınız 10 Mayıs 2019 | 8.753 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar