'Çaldılar' gitti 'Seçimin iptalini biz istemedik' geldi

23 Haziran seçimlerine 10 gün kala, AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım ve partinin ileri gelenleri sık sık “biz seçimin tekrarlanmasını istemedik” demeye başladı.

Biliyorsunuz, YSK’nın İstanbul seçimini iptal ettiği 6 Mayıs gününden sonraki bir kaç gün “çaldılar” diyorlardı.
Ancak, bir cümlede “çaldılar” fiilinin önüne gelmesi gereken özne (kim), zarf tümleçleri (nasıl, ne zaman, ne kadar) ve edat tümleci (ne ile) sorulduğunda yanıt veremediler.
Hal böyle olunca, yapılan kamuoyu yoklamalarında vatandaşın seçim yenileme işlemini gereksiz gördüğü, bu yüzden de YSK’nın iptal kararına hala tepkili olduğu ortaya çıktı.
Aynı araştırmalarda, CHP adayı İmamoğlu’nun haksızlığa uğradığına inananların sayısı da hayli yüksek bulunuyordu.
AK Parti açısından, Kürt seçmenin oyunu almak önemliydi ama kazanmak için aşılması gereken temel sorunun kaynağı vatandaşın bu tepkisiydi.
Teşhis doğru konulmuştu. AK Parti’nin küskünleri ikna edememesinin, CHP adayının bütün olumsuz kampanyalara rağmen önde olmasının altında vatandaştaki bu “mağduriyet” algısı etkili oluyordu.
Vatandaş, hem tekrarlanan seçim nedeniyle kendisini, hem de mazbatası, gerekçesi ikna edici olmayan bir kararla elinden alındığı için İmamoğlu’nu mağdur görüyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yıldırım’ı İmamoğlu değil İstanbul’un geçmişi zorladı 19 Haziran 2019 | 8 Okunma Yalnızlık sancısı 17 Haziran 2019 | 6.877 Okunma Yıldırım da aynı hataya mı düştü? 15 Haziran 2019 | 8.886 Okunma 'Çaldılar' gitti 'Seçimin iptalini biz istemedik' geldi 13 Haziran 2019 | 5.959 Okunma Erdoğan neden sessiz? 12 Haziran 2019 | 14.571 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar