'Çaldılar' gitti 'Seçimin iptalini biz istemedik' geldi

23 Haziran seçimlerine 10 gün kala, AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım ve partinin ileri gelenleri sık sık “biz seçimin tekrarlanmasını istemedik” demeye başladı.

Biliyorsunuz, YSK’nın İstanbul seçimini iptal ettiği 6 Mayıs gününden sonraki bir kaç gün “çaldılar” diyorlardı.
Ancak, bir cümlede “çaldılar” fiilinin önüne gelmesi gereken özne (kim), zarf tümleçleri (nasıl, ne zaman, ne kadar) ve edat tümleci (ne ile) sorulduğunda yanıt veremediler.
Hal böyle olunca, yapılan kamuoyu yoklamalarında vatandaşın seçim yenileme işlemini gereksiz gördüğü, bu yüzden de YSK’nın iptal kararına hala tepkili olduğu ortaya çıktı.
Aynı araştırmalarda, CHP adayı İmamoğlu’nun haksızlığa uğradığına inananların sayısı da hayli yüksek bulunuyordu.
AK Parti açısından, Kürt seçmenin oyunu almak önemliydi ama kazanmak için aşılması gereken temel sorunun kaynağı vatandaşın bu tepkisiydi.
Teşhis doğru konulmuştu. AK Parti’nin küskünleri ikna edememesinin, CHP adayının bütün olumsuz kampanyalara rağmen önde olmasının altında vatandaştaki bu “mağduriyet” algısı etkili oluyordu.
Vatandaş, hem tekrarlanan seçim nedeniyle kendisini, hem de mazbatası, gerekçesi ikna edici olmayan bir kararla elinden alındığı için İmamoğlu’nu mağdur görüyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Böyle bir şahıs gerçekte yok” çağı 16 Ekim 2019 | 4.104 Okunma TSK ilerledikçe Trump da sıkışıyor 14 Ekim 2019 | 8.580 Okunma Washington Türkiye’ye ambargo uygulayabilir mi? 10 Ekim 2019 | 4.872 Okunma Konjonktür Türkiye’den yana 09 Ekim 2019 | 10.558 Okunma “Öcüleştirme siyaseti” tutar mı? 07 Ekim 2019 | 4.745 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar