Bir SERVET TRANSFERİ hikayesi

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bu hafta 'Bir SERVET TRANSFERİ hikayesi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Bugün size anlatacağım olay, Türkiye ekonomisinin nasıl bu hale geldiğinin özeti gibi. Elimde konuyla ilgili çok fazla belge ve bilgi var.

Emin olun detaylarını paylaştıkça dudağınız uçuklayacak.

Ancak ben bugün olayın genel hatlarından söz edeceğim.

Başrollerde Aşkale Çimento Fabrikası ve bir kamu bankasıyla bir Büyükşehir Belediyesi var.

★★★

Aşkale Çimento 1992 yılına kadar devlete aitti.

1992 yılında birçok devlet fabrikası gibi Aşkale Çimento San. T.A.Ş. satışa çıkarıldı.

O zamanki Erzurum Valisi Mehmet Ağar’ın teşvikleriyle Erzurumlu tüccar ve sanayiciler hemen harekete geçti ve fabrikayı satın almak için kampanya başlattı.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) kampanyaya öncülük etti. Erzurum Çimento Sanayi Holding A.Ş. (ERÇİMSAN) kuruldu ve 2,3 milyon dolar para toplandı.

Bu para Aşkale Çimento’yu almaya yetmiyordu. Erzurum Valiliği devreye girdi ve Erzurum Özel İdaresi de 1,25 milyon dolar koyarak ERÇİMSAN’a ‘büyük ortak’ oldu.

Yani özelleştirilen şirketteki en büyük pay sahibi yine devlet oldu.

ETSO da kurumsal olarak ERÇİMSAN’a sadece 75 hisseyle katıldı ve oda da ETSO Başkanı Lütfü Yücelik tarafından temsil edildi.

ERÇİMSAN Holding, bir kamu bankasından (İsmi belgelerde mevcut) 28 milyon 450 bin dolar kredi kullandı ve 1993’te Aşkale Çimento özelleştirilmiş oldu. Aşkale Çimento’nun yüzde 99,9’u ERÇİMSAN’a geçti, yüzde 0,1’i de tüzel kişiliği korunan Aşkale Çimento’nun oldu.

ETSO Başkanı Lütfi Yücelik, yüzde 0,1’lik hisseyle Aşkale Çimento’nun, (75 hissesi olan) Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası adına da ERÇİMSAN’ın yönetim kurulu başkanı oldu.

★★★

Özelleştirme sırasında ERÇİMSAN’ın 80 bin hissesi vardı. Şirket için konulan para miktarlarına göre Erzurum İl Özel İdaresi’nin hisse sayısı da 25 bindi (yaklaşık yüzde 31,25).

2004’te Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra Erzurum Büyükşehir oldu. İl Özel İdaresi kapandı ve bu hisseler Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne geçti.

İlginçlikler tam da buradan itibaren başladı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Zaten vardı göze batmaya başladı' 19 Nisan 2024 | 3.509 Okunma Millet “Hagosa gel” dedi! 06 Nisan 2024 | 735 Okunma Oy yoksa temiz su da yok! 05 Nisan 2024 | 765 Okunma Erdoğan ne yapacak? 03 Nisan 2024 | 3.649 Okunma Emeklinin ahını almayacaktınız! 01 Nisan 2024 | 4.423 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar