Bakan Sarıeroğlu’ndan taşeron sorularına net yanıtlar: “Bir tek devlete davadan feragat edecekler”

Bize gelen mektuplardan, telefonlardan ve sosyal medya mesajlarından derlediğim ve önemli bulduğum soruları yöneltmek için dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’nu aradım.Başta...

Bize gelen mektuplardan, telefonlardan ve sosyal medya mesajlarından derlediğim ve önemli bulduğum soruları yöneltmek için dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’nu aradım.

Başta ulaşamadım. Çünkü, gün boyu, GATA’da, Maliye Bakanlığı’nda ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde incelemelerde bulunup, taşeron çalışanların kamuya transferi konusunda yaşanabilecek sorunları yerinde incelemişti.

Akşama doğru telefonum çaldı. Arayan numaraya bakmadan açtım. “Ben Julide” dedi. Arayanın Sayın Sarıeroğlu olduğunu anlamam üç saniye sürdü. Gafil avlanmıştım ama toparlanır toparlanmaz soruları birbiri ardına sıraladım. Siz de okuyunca göreceksiniz çok içten ve açık yanıtlar verdi:

- Çalışanlar bugüne dek şirketlerde biriken kıdem tazminatlarından vaz mı geçmek zorunda?

Hayır, değiller. Feragat edecekler gibi algıladılar ama kıdem tazminatı kazanılmış haktır. İş yasalarında vardır. Kıdem tazminatından feragat etme zorunluluğu yoktur. Çalışanların, daha önce çalıştıkları taşeron şirketlerle herhangi bir şey imzalamayacaklar.

- Peki biriken kıdem tazminatlarını önceden çalıştıkları şirketlerden mi alacaklar?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu: 80 öncesini çağrıştırıyor 20 Ocak 2021 | 5.286 Okunma Direklerdeki Erdoğan fotoğrafları neyin sigortası? 18 Ocak 2021 | 4.646 Okunma Davutoğlu: 4 yıl içinde ülkeyi 90’lara götürdüler 16 Ocak 2021 | 2.638 Okunma Atatürk’ün gözbebeği yeniden aramızda 15 Ocak 2021 | 1.005 Okunma Erdoğan’ın yol haritası 13 Ocak 2021 | 9.015 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar