Ateşten gömlek için yine bir Türk talip

Bu aralar Rusya ile Ukrayna arasında yeniden savaş tamtamları çalıyor. Görüntüde gerilimin kaynağı Kırım açıklarında üç Ukrayna gemisi ile Rus Donanması arasındaki fiziki temas olsa da asıl...

Bu aralar Rusya ile Ukrayna arasında yeniden savaş tamtamları çalıyor. Görüntüde gerilimin kaynağı Kırım açıklarında üç Ukrayna gemisi ile Rus Donanması arasındaki fiziki temas olsa da asıl sorun Doğu Ukrayna’da yaşanıyor. Yani Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna topraklarında.

Yakından ilgilenenler hatırlar. Çatışmalar, NATO, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların devreye girmesi ile kontrol altına alınmıştı. Minsk’te imzalanan protokol çerçevesinde de ateşkes ilan edilmişti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da bir Özel Gözlem Görevi oluşturmuştu. Bu birimin başına da hem Ukrayna hem Rusya ile iyi ilişkileri olan Türkiye’den bir diplomat, Büyükelçi Ertuğrul Apakan getirilmişti.

Apakan, bizim Hariciye’nin en üst makamı olan Müsteşarlık koltuğunda oturmuş, yıllarca Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmış önemli bir diplomat.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu: 80 öncesini çağrıştırıyor 20 Ocak 2021 | 5.286 Okunma Direklerdeki Erdoğan fotoğrafları neyin sigortası? 18 Ocak 2021 | 4.646 Okunma Davutoğlu: 4 yıl içinde ülkeyi 90’lara götürdüler 16 Ocak 2021 | 2.638 Okunma Atatürk’ün gözbebeği yeniden aramızda 15 Ocak 2021 | 1.005 Okunma Erdoğan’ın yol haritası 13 Ocak 2021 | 9.015 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar