ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Erdoğan'dan İmamoğlu'na: Sana borcumuz varmış, ödeyelim

CHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, CHP içinden bir kesimin itirazlarına rağmen ilginç bir adım atmıştı .

Deniz Zeyrek
Deniz Zeyrek Sözcü Gazetesi
11 Ocak 2019 | 14.4 K

CHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, CHP içinden bir kesimin itirazlarına rağmen ilginç bir adım atmıştı.
İlk kez, Sözcü okurlarının bu köşeden okuduğu o adım, eski bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan randevu istemekti.
O görüşme dün gerçekleşti ve yaklaşık 1 saat sürdü.
Ekrem İmamoğlu ile görüşme sonrasında yaptığım görüşme de bu yorumumu destekler nitelikteydi.
Görüşmenin tamamına yakınında İstanbul konuşulmuş bir kere. Erdoğan 1994’te Belediye Başkanı seçildikten sonra bulduğu tabloyu ve ayrılırken teslim ettiği tabloyu anlatmış. İstanbul’a yaptıklarını anlatmış.
Görüşmede Erdoğan’ın yatay kentleşme konusundaki sözleri ve “Manhattan” eleştirisi de gündeme gelmiş. Erdoğan, dikey kentleşmeye çok kızdığını vurgulamış.
İmamoğlu’nun saygılı, ölçülü ve temiz bir kampanya yapma niyetini dile getirmesi üzerine Erdoğan da “öyle olacak” güvencesi vermiş.
Görüşmede bir de geçmiş anısı yad edilmiş.
Erdoğan Belediye Başkanı olduktan sonra İmamoğlu’nun ailesine ait lokantada yemek yemiş. Ekip hızlıca kalkıp gitmiş ve hesap ödenmemiş.
Erdoğan, “Sana borcumuz varmış, onu da ödeyelim” deyince İmamoğlu, “O gönül borcu. Başkan seçildiğimizde, desteğinizi esirgemezsiniz ödeşiriz” demiş.
Görüşmenin, siyasetteki bu gerilim atmosferini yumuşatacak önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

KARAMBOL DİPLOMASİSİ

Suriye’de “Fırat’ın doğusu” meselesi hepten sarpa sarıyor.
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme restini, kendisine bağlı Amerikan devlet kurumları bile görmedi. Trump ve kendi ekibinin yaptığı “bağlayıcı”  ve hem takvim hem “kesinlik” içeren açıklamalara rağmen, çekilme şartlara bağlandı, ötelendi.
Yaptığı açıklamaları hayata geçiremeyen Trump’a gecikmeyi kendi kamuoyuna açıklayabilmek için gerekçel...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER