ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kur şokuna Hızır gibi yetişen Osmanlı köftesi

PAZARTESİNDEN beri Kopenhag (Danimarka) ve Malmö’deyim (İsveç) .

Deniz Zeyrek
Deniz Zeyrek Hürriyet Gazetesi
10 Ağustos 2018 | 3.3 K

PAZARTESİNDEN beri Kopenhag (Danimarka) ve Malmö’deyim (İsveç).

İş için defalarca geldiğim şehirleri ailemle turist olarak ziyaret ettiğimde, ilk kez geliyormuşum gibi heyecanlanırım. Bu sefer de öyle oldu.

Turist olarak dolaşmak, müzelerde resimlerin, heykellerin arasında kaybolmak, kentlerin tarihi ve doğal güzelliklerini fotoğraflamak gerçekten başka bir duygu.

Biletleri millerle alıp oteli Kopenhag pahalı olduğu için daha ucuz olan Malmö’de tutmuştuk. Böylece yedi günlük seyahatimiz, yüksek kurlara rağmen Asos’ta yapmayı düşündüğümüz yedi günlük “indirimli” tatilden daha ekonomik olacaktı.


EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI
Havaalanından çıkar çıkmaz tren istasyonuna geçip bilet aldık. Kopenhag Havaalanı-Malmö Merkez İstasyonu için bilet yetişkinlere 11, çocuklara (17 yaş ve altı) 6 Euro (karşılığı Danimarka Kronu) idi. Başta “ucuzmuş” hissine kapıldık. Ama o da ne? Toplamda 28 Euro oldu ve 6 Ağustos Pazartesi sabahının kuruyla 160 TL’yi buldu. Yine de kendimizi “Eee normal. Bir ülkeden başka ülkeye geçiyoruz” diye teselli etmiştik.

Malmö ucuz dediysem yanlış anlamayın, Kopenhag’dan ucuz demek istemiştim. Bir de aksi gibi, bu coğrafya 290 yılın en sıcak dönemini yaşıyormuş ve bir süredir yağmur dahi yağmıyormuş. Ağaçların yaprakları kurumuş ve dökülmüş, kaldırımlarda adeta sonbahar manzaraları var. Kavurucu kuzey güneşi de eklenince serinlemek haram oldu.

İkinci şoku su almak için girdiğim markette yaşadım. Bir şişe su 2.3 Euro’ya denk geliyor. Ayda, bırakın 3-4 bin Euro kazanan birini, 1600 Euro asgari ücret alan biri “Eee normal” diyebilir. Ancak, o kadar basit değil. Çarpın 5.9’la... Etti mi 13.5 TL. Üç tane alın: 41.5 TL. Üç suya 41.5 TL... &ld...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER