ÇOK OKUNAN YAZARLAR

O taş hepimize

ŞANLIURFA Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, Abdulkadir Keskinli isimli bir hasta yakını, çocuğuyla ilgilenen nöbetçi hekim Ahmet Yalçın’a saldırdı .

Deniz Zeyrek
Deniz Zeyrek Hürriyet Gazetesi
20 Temmuz 2018 | 237

ŞANLIURFA Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, Abdulkadir Keskinli isimli bir hasta yakını, çocuğuyla ilgilenen nöbetçi hekim Ahmet Yalçın’a saldırdı. Yerden kaptığı kaldırım taşıyla Dr. Yalçın’ı ağır yaraladı.

Çeyrek asırdır bu tür haberlerle karşılaşıyorum. Meslektaşlarımız başta olmak üzere kamuoyunun, yetkililerin bu konuda tam bir çıkmaz içinde olduğunu düşünüyorum.

Başlamadan önce çuvaldızı biz gazetecilere batırmak niyetindeyim.

Konuyla ilgili çıkan haberlerin çoğunda kullanılan şu başlığa bakar mısınız?

“Şanlıurfa’da doktorun başında kaldırım taşı kırdılar” (Cumhuriyet gazetesi).

“Çocuğun ateşi düşmeyince doktorun başında parke taşı parçaladı” (Karar gazetesi, Hürriyet.com.tr).

“Doktorun başında taşı parçaladı” (CNN Türk).

“Dehşete düşüren olay! Çocuğunun ateşi düşmeyince doktorun başında parke taşı parçaladı” (DHA).


ÖZNESİ TAŞ MI CAN ÇEKİŞEN HEKİM Mİ?
Ortada bariz bir canavarlık var. Hekim olmasını bir kenara bırakın, bir “insan” canice bir saldırıya uğruyor. Kendi adaletini hayata geçirmek isteyen “öfkeli” biri, bir insanı kendi barbarca yöntemi ile cezalandırmaya kalkışıyor, kafasına acımasızca taşla vuruyor.

Ve biz bu barbarlığın haberini, öznesi hayatta kalma mücadelesi veren genç bir hekim değil, kırılan bir kaldırım taşı olan başlıklarla okuyoruz.

Üstelik, hafifletici nedenmişçesine düşülen bir “tahrik” detayıyla: “Çocuğunun ateşi düşmeyince...”

Saldırganın eşi de “Doktor ilgilenmedi, çay içti” sözleriyle kamuoyunda bir şekilde “Hak etmişti” duygusu yaratmaya çalışıyor.

Ne yazık ki aradan geçen iki günde hasta ruhlu olduklarını düşündüğüm birçok kişi de sosyal medyada bu bakış açısını benimseyen mesajlar paylaştı.


MÜNFERİT O...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER