ÇOK OKUNAN YAZARLAR

‘Bir oyun bir yumurta kadar kıymeti yok mu?’

BAŞLIĞA taşıdığım bu soruyu dün CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin sordu .

Deniz Zeyrek
Deniz Zeyrek Hürriyet Gazetesi
24 Şubat 2018 | 153

BAŞLIĞA taşıdığım bu soruyu dün CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin sordu. İçimden “Ne alaka” dedim. Seçmenin sandığa attığı bir oy ile sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yumurta arasında nasıl bir ilişki kurmuştu acaba?

Bir haber başlığı gösterdi. “15 mühürsüz yumurtaya 15 bin TL ceza” yazıyordu. Artık hepimizin cebinde bir akıllı telefon var ya...

Başlığı hemen Google’da aradım ve buldum. Mümin Ihlamur isimli vatandaş, Foça’da yaşıyor. Hayvancılık, çiftçilik yaptığını anlatıyor ve ekliyor: “40-50 tavuk ve bir-iki kuzu yapabilirsek yapıyoruz. Tüketemediğimiz yumurtaları pazarda satıyoruz...”

65 yaşındaki Mümin Amca, 2015 yılının mayıs ayında bir gün, sepetinde 30 yumurta ile pazara gidip tezgâhını açmış. 15 yumurtayı kısa sürede satmış. Geri kalan 15 yumurtayı da telefonla sipariş veren biri için poşetlemiş ve tezgâhının yanına koymuş. Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü görevlileri, sipariş veren müşterisinden önce gelmiş ne yazık ki...

Yumurtalara bakmış görevliler. 15’i de mühürsüzmüş. “Bilmiyor musun mühürsüz yumurta satmanın suç olduğunu” demişler. Nereden bilsin? Hepi topu 20-30 yumurta satıyor Mümin Amca... “Bilmiyorum” demiş.

Denetime gelen yetkililer hemen tutanak tutmuşlar. Aradan 28 ay geçmiş. Mümin Amca rahatsızlanmış ve bir süre hastanede tedavi görmüş. Taburcu olup eve geldiği gün, kapısında bir tebligat bulmuş. Pazarda tutulan tutanak işleme konulmuş ve 22 Ağustos 2017 tarihli bir kararla 15 mühürsüz yumurta için 15 bin TL ceza kesilmiş.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER