Üniversite tercihi nasıl yapılmalı?

Üniversite tercihinde formül basit ama Türkiye gibi çok değişkenli ülkelerde işler biraz karışık. Üniversite tercihi nasıl yapılır yazımız belki yol gösterir.Üniversite tercihi yapmak demek...

Üniversite tercihinde formül basit ama Türkiye gibi çok değişkenli ülkelerde işler biraz karışık. Üniversite tercihi nasıl yapılır yazımız belki yol gösterir.

Üniversite tercihi yapmak demek Türkiye gibi sürekli bir değişimin ve istikrarsızlığın olduğu ülkelerde çok bilinmeyenli denkler çözmek gibi. 

Aslında formül basit olmalı!

Kişi ne istiyorsa, neye ilgi duyuyorsa, neye karşı tutkusu varsa tercihi de o yönde olmalı. Ancak gelecek kaygısı, yetersiz bilgiler, etiketler, alınan puan, yıl ve para kaybı endişeleri, ebeveynlerin beklenti ve endişeleri işin içine girince her şey olduğundan daha zor bir hal alıyor.

Ülkenin üniversiteye giriş sisteminde en sarsıcı değişimin yaşandığı 28 Şubat döneminde liseden mezun olmuş biri olarak hem kendi üniversite deneyimlerim hem de 14 yıllık meslek hayatım sonunda diploma, iş, meslek, kariyer alanlarında değişimleri yaşayan biri olarak üniversite tercihi yapacak olan öğrenciler ve aileleri için bir kaç öneriyi şuraya bırakmak isterim. Zira hayat doldurulan bir kaç kutucuktan ve o kutucuklardan birinden gelecek diplomayla sınırlı değil. Daha doğru bir ifadeyle yeterli değil!

NEDENLERE DEĞİL SONUCA ODAKLANIN!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ek besine başlarken dikkat edilmesi gereken en büyük hata! 07 Temmuz 2020 | 43 Okunma Yeni doğan ve 1 aylık bebek nasıl uyutulur? 23 Haziran 2020 | 84 Okunma Çocuk tuvalete nasıl alıştırılır gece ve gündüz için yol haritası! 27 Mayıs 2020 | 194 Okunma Özel okul kayıtları ve Doğa Koleji velilerinin isyanı! 07 Mayıs 2020 | 1.247 Okunma Çocuğum yemek yemiyor ne yapabilirim diyenlere '3 gün' yöntemi! 29 Nisan 2020 | 355 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar