72 aylık çocuklar için kayıt erteleme RAM raporu nedir?

Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle...

Koronavirüs salgını hayatımıza bir de RAM raporunu soktu. Uzun yıllardır özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için uygulanan RAM raporu süreci Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin için bir kaçış umuduna dönüştü. 72 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler çocukları için RAM raporu almayı bile göze almış durumda. Peki nedir bu RAM raporu, nasıl alınır, şartları neler? Daha da önemlisi RAM raporu ile kayıt erteleme mümkün mü? 

Geçen haftalarda kaleme aldığım ‘Çocuğumu okula göndermek istemiyorum diyenler ne yapabilir?’ Başlıklı yazıyı okuyup bana ulaşanlar RAM raporunu sordu. Bu yazı da çocuğunu okula göndermek istemeyip RAM raporu hakkında bilgi arayanlar için gelsin.

İşe RAM raporu ne demek onu açıklayarak başlayalım!

RAM Raporu Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin adının kısaltılmasından geliyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan bir yapı. Görevleri özel ve destek eğitimine ihtiyacı olan öğrencilerin durumlarını değerlendirmek ve eğitim şekillerini belirleyecek raporları düzenlemek. Bu raporlar RAM bünyesinde çalışan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu’nun değerlendirmeleri sonucu veriliyor.

Ancak bu kurum kapısını çalan her kişiye bu raporu vermiyor. Çünkü sürecin işlemesi için bir dizi aşamayı geçmeniz ve çocuğunuzun gerçekten RAM raporuna ihtiyacı olduğuna dair ön raporlara sahip olmanız gerekir.

Süreç kabacı şöyle işliyor:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çocuklarda kaka korkusu neden olur işte çözüm yolları 16 Ekim 2020 | 135 Okunma 72 aylık çocuklar için kayıt erteleme RAM raporu nedir? 04 Eylül 2020 | 137 Okunma Çocuğumu okula göndermek istemiyorum diyenler neler yapabilir? 28 Temmuz 2020 | 353 Okunma Ek besine başlarken dikkat edilmesi gereken en büyük hata! 07 Temmuz 2020 | 66 Okunma Yeni doğan ve 1 aylık bebek nasıl uyutulur? 23 Haziran 2020 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar