ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çocuğuma söz geçiremiyorum ne yapmam lazım diyen ebeveynler buraya!

Çocuğunuzun yanlış davranışlarını düzeltmek için sürekli onu uyarıyorsunuz ama her defasında yine aynı şeyleri yapıyorsa delirmeyin sakin olun çünkü bunun çok mantıklı bir nedeni ve çok basit bir çözüm yolu var .

Deniz Temur
Deniz Temur Cevapla TV
08 Haziran 2018 | 167

Çocuğunuzun yanlış davranışlarını düzeltmek için sürekli onu uyarıyorsunuz ama her defasında yine aynı şeyleri yapıyorsa delirmeyin sakin olun çünkü bunun çok mantıklı bir nedeni ve çok basit bir çözüm yolu var.

Öncelikle çocukların 'sabit' bir zihniyete sahip olduklarını kabul ederek işe başlayalım. Ne demek istiyorum 'sabit zihniyet' derken kısaca özetliyim. Çocuklar özellikle de küçük çocuklar zamansal olarak şuanda yaşarlar. Deneyimlerinin geçmişle yada gelecekle bağlantılı olabileceği çıkarmasını bilişsel olarak gerçekleştiremezler. 

Yani 'annem beni 3 gün önce uyarmıştı ben aynı şeyi şimdi yapmamalıyım' diye düşünebilmeleri zaman alır. Bu bağlantıyı kurmayı istiyorsanız ve aceleniz varsa o anları güçlendirmeniz gerekir. 

Mesela;

Çocuğunuz bir başka çocuğun oyuncağını ele geçirdi ve ortalık karıştı. Bugüne kadar yaptığınız hiç bir uyarı bir sonraki sefer çocuğunuzu engelleyemedi.  O zaman disiplin stratejisi uygulayın ve o anları çocuğunuz için daha kalıcı hale getirin.

Sihirli cümle 'Bir sonraki sefere bunu hatırlamalısın/hatırlayacaksın' olabilir. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER