Deniz Temur
Deniz Temur İNTERNETHABER

Haydi kendine bir iyilik yap ve bugün biraz bencil ol!

17 Temmuz 2017 | 30

Annelik ve bencil olmak çoğumuz için yan yana gelmesinden pek de hoşlandığımız kavramlar değil. Anne olunca yaşadıklarımız kutsanmış bir halde kusursuz olmayı, özverili olmak için deli gibi çırpınmayı, kendimizi unutmayı normalmiş ve başka bir çare yokmuş gibi görebiliyoruz. Ama aslında bazen biraz bencil olmakta bir sorun yok! ABD’de yayınlanan Ebeveynlik Takımı adlı internet sayfası yazarlarından Jessica Wilkins’in içini döktüğü bu yazı, bir kenara ayırıp arada kendimizi hatırlamamıza yardımcı bir ilham kaynağı olarak saklanabilir.

İşte o satırlar...

“Oğlumun doğumuna kadar geçen aylarda, evin her santimini temiz ve düzenli tutmaya kararlıydım. Bu küçücük insan geldiğinde hayatlarımızı ters çevireceğini biliyordum, bu yüzden kendim ve evimizi geleceğe hazırlamak için elimizden gelen her şeyi yaptınız. Kitapları ve blogları okudum ve yeni ve deneyimli annem arkadaşlarımdan öneriler ve tavsiyeler istedim.

Ancak, asıl gerçek şu ki, gerçekten yeni bir anne olmaya hazır olamazsın. Bebeğinizi emzirip beslenmesine bakılmaksızın, doğum şeklinizi tahmin edemezsiniz veya bebeğinizin gece boyunca uyumaya devam edip etmeyeceğini bile bilemezsiniz. Ardından, tam zamanlı bir iş ve kocanızın öngörülemeyen seyahat programında çalışmak gibi faktörleri sıralayın… Hepsi biraz ezici olabilir.

Diğer kadınlar, bir anne olmanın bencil olmayan bir iş olduğunu ve sizi sonsuza dek değiştireceğini söylüyor. Artık kendi deneyinlerimden bunun doğru olduğunu biliyorum, ancak yine de annelerin bazen bencil olmasının iyi olduğuna inanıyorum.

Başlangıçta, gerçeğe tam anlamıyla hitap etmeden önce Süpermen olacağımı düşündüm. Bu hafta pembe göz oldu (yeni annelere uyarı: pembe göz, bebek kıçında bulunan bir bakteriden geliyor) Bebek şampuanı yerine yanlışlıkla oğlumu bulaşık deterjanıyla yıkadığımı söylemiş miydim? Evet, gerçekten oldu. Bu, yeterli olduğuna karar verdiğim hafta oldu ve yardım istedim. Çalkantılı bir şarja ihtiyacım vardı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER