Türkiye neden benzer bir modeli uygulamasın?

İlginç bir dönem yaşıyoruz.

Hangi sanayiciyle konuşsam nitelikli insan bulmakta zorluk yaşadıklarını söylüyor.

Ama benzer yorumlara artık Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde de rastlıyorum.

Avrupa’da birçok ülke altın vize uygulamalarıyla hem yatırımcı, hem de işçi bünyesine çekerken; Almanya bu politikaya her zaman muhafazakar yaklaşmıştı.

Almanya bile son yıllarda farklı bir politika izler oldu.

Örneğin fırsat kartı en son uygulamalardan biri...

Fırsat Kartı, AB üyesi olmayan vatandaşların iş aramak için bir yıl süreyle Almanya'ya gelmelerine olanak tanıyor.

Almanya, özellikle mühendislik, bilgi teknolojileri ve sağlık alanlarındaki açığı kapatmak için yılda yaklaşık 400 bin yeni vasıflı çalışana ihtiyaç duyuyor.

Peki Türkiye neden benzer bir modeli uygulamasın? Ülkemizin de genç ve nitelikli iş gücünü kaybetmemesi, onları burada tutarak ülkemizin gelişimine katkı sağlamaları için yeni adımlar atması gerekiyor. İzmir, bu gençler için mükemmel bir seçenek olabilir.

Türkiye'nin geleceği, iyi yetişmiş, nitelikli gençlerinde saklı. Ne yazık ki birçok genç yetenek, daha iyi iş ve yaşam koşulları bulmak umuduyla yurt dışına göç ediyor. Bu beyin göçünü durdurmak ve gençlerimizi ülkemizde tutmak için yeni politikalar geliştirmeliyiz. Almanya’nın Fırsat Kartı uygulaması, bize bu konuda ilham verebilir.

İzmir, Türkiye’nin batısında yer alan, modern yaşam koşulları, gelişmiş altyapısı ve kültürel zenginlikleri ile gençler için ideal bir şehir. Teknoloji ve inovasyon merkezleri, üniversiteleri ve dinamik iş hayatı ile İzmir, nitelikli gençlerimizi çekmek ve burada tutmak için mükemmel bir yer. Şehrin sunduğu yüksek yaşam kalitesi ve iş imkanları, gençlerin yurt dışına gitmek yerine İzmir’de kalmayı tercih etmelerini sağlayabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sivil toplumda ilgi yetmez katılımcı olmak da lazım 12 Haziran 2024 | 1.229 Okunma Sivil toplumda ilgi yetmez katılımcı olmak da lazım 12 Haziran 2024 | 1.530 Okunma Yapay Zeka Müdürlüğü’nü destekliyorum 11 Haziran 2024 | 1.286 Okunma Bir futbol mabedi Camp Nou’ya Türk mühendisliğinin imzası 09 Haziran 2024 | 107 Okunma Türkiye’nin tarım modeline örnek olabilir 08 Haziran 2024 | 1.314 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar