Tarihini iyi bilmeyenler geleceğe sağlıklı bakamaz

Hürriyet yazarı Deniz Sipahi bu hafta 'Tarihini iyi bilmeyenler geleceğe sağlıklı bakamaz' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Geçen gün Megapol Group’un Başkanı Selim Gökdemir ile buluştuk. İzmir’in yeni kent merkezinde çok katlı gökdelenler yapılıyor. Ama hatırlayın kent merkezine ilk çok katlı yapıyı Megapol Heris Tower ile yapmıştı. Karşıyaka’daki Mavi Kule, Bayraklı’daki Sunucu ve Martı Plazalar, Alsancak’taki Kordon Kule, Bayraklı’daki Megapol Tower, Halkapınar’daki Çarşı Kule grubun diğer önemli projeleriydi.

Selim Gökdemir ile arada buluşuyoruz. Elbette sektörüyle ilgili gelişmeleri de masaya yatırıyoruz ama daha çok tarih konuştuğumuzu söylemeliyim. Ben de; Gökdemir de tarihe meraklıyız.
Tarihini iyi bilmeyen ulusların geleceğe de sağlıklı bakamadığını düşünüyoruz.
Gökdemir; 1925-2007 yılları arasında Almanya Başkonsolosluğu olarak hizmet veren İzmir Birinci Kordon’daki 132 yıllık tarihi binayı 2016 yılında Almanya Devleti’nden satın almıştı. Restorasyon bitmek üzere ve yakında beni çok heyecanlandıran bir müze projesini burada hayata geçirecekler.
Burası bir “Dijital Tarih Müzesi” olacak.
Gökdemir; “Müzede yakın tarihimizin, tarihi değerlerimizin, olaylarımızın ve kimliklerimizin dijital ortamlarda anlatımı ile belgesel filmler eşliğinde görsel sunumunu planlıyoruz. Tarihi objelerin ve kitapların da onlara refakat etmesini istiyoruz. Tarih hakkında tüm gerçeklerin çarpıtılmadan bilinmesi gerekir. Geçmişini doğru anlayamayan toplumların geleceklerini de doğru şekillendiremeyeceğine inanıyoruz” diyor.
İnşaat dışında farklı alanlara da yatırım yapmak istiyorlar.
Dijital müzeyle film endüstrisinde de önemli yatırımları olacak.
O yüzden Megapol bir yapılanmaya da gitti.
Meslektaşımız, medyanın deneyimli isimlerinden Osman Gencer artık bu yeni vizyonu geliştirmek için Megapol Gruba geçti.
İzmir kamuoyunun ve sanat dünyasının yakında tanıdığı Zeki Hozer de bu grupta...
“Megapol Film, Belgesel Yapım Merkezi” böylece hayata geçmiş oldu.
Ağırlıklı olarak belgesel yapımları olacak.
Yakın tarihimizin önemli olaylarını, tarihi kimliklerimizi ve geçmişimizin hassas dengelerini anlatan belgeler yapılacak.
Bence hepsi kent hafızası için önemli adımlar...
Şunu unutmamak lazım.
Hangi işi yapıyorsanız yapın; yaşadığımız coğrafyaya da kültürel anlamda destek vermek zorundayız.
Bunu çok az grup yapıyor.
İzmir tarihte hep önemli bir kent oldu.
Ve yakın çevresini de her zaman etkiledi

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
KAAN ile hepimiz gurur duyduk 24 Şubat 2024 | 79 Okunma Sanmayın su krizi sadece Barselona’nın sorunu 22 Şubat 2024 | 61 Okunma Siyasetin iletişim dili daha güçlü olmalı 21 Şubat 2024 | 4 Okunma Futbol bazen spordan çok daha fazlasıdır 20 Şubat 2024 | 5 Okunma Siyasetten notlara devam 12 Aralık 2023 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar