Trump ve gerçekler!

Başkan Donald Trump’ın bundan sonra iki zirve toplantısı var. Biri Nato üyeleriyle Brüksel’de. Diğeri de Başkan Vladimir Putin’le Finlandiya’nın Helsinki kentinde. Bu toplantıların her ikisinde de, ya Amerika global...

Başkan Donald Trump’ın bundan sonra iki zirve toplantısı var. Biri Nato üyeleriyle Brüksel’de. Diğeri de Başkan Vladimir Putin’le Finlandiya’nın Helsinki kentinde. Bu toplantıların her ikisinde de, ya Amerika global pozisyon liderliğini yeniden yerine getirecek, ya da  ABD’nin liderliği ortadan kaldırılmış olacak. Sonuç, ABD’nin nasıl davrandığına bağlı.

NATO ile ‘tek parti’ olmak ve de Putin’le de bir sonraki toplantıda yere sağlam basmak, bütün taraf olan dostlarını gündemde tutmak, ABD’nin stratejik global liderliğini muhafaza etmesi demek.

Veya Bay Donald Trump bütün gücünü harcar, bütün taraf olan güçlerle bölünür ve de demokrasiyi ve global pozisyonunu kaybeder.

Sonuçta Başkan Donald Trump’ın Brüksel ve Helsinki’de nasıl gözükeceği önemli: Kuvvetli bir NATO mu ortaya çıkacak veya da her seferinde NATO gereksiz diyen bir lider mi!

Başkan Trump, genelde sırtında kuvvetli bir ortaklar desteği var ise, NATO ile Moskova’ya kuvvetli bir mesaj

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD ve Çin tam anlaşamıyor galiba 19 Şubat 2019 | 3.758 Okunma Petrol fiyatları baskı altında! 15 Şubat 2019 | 2.505 Okunma Dünya Bankası’na yeni başkan adayı 08 Şubat 2019 | 4.235 Okunma Tenis şampiyonu yarım Japon olursa ne olur? 05 Şubat 2019 | 139 Okunma Kongo Cumhuriyeti’nde büyük seçim dümeni 01 Şubat 2019 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI